ברק: להערכתי בקרוב תושג בדרום רגיעה ארוכת טווח

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בראיון מיוחד לחדשות 10, כי למרות המתיחות שנרשמה בימים האחרונים בגבול הרצועה, ישראל נמצאת בדרכה להשגת רגיעה לטווח הארוך בדרום, אולם הדגיש כי אם חמאס לא יעמוד בהתחייבויותיו, הוא יוכה שוב באותה "תכליתיות ועוצמה" • עוד התייחס ברק גם לסוגיית שחרורו של גלעד שליט ואמר כי "המכה הקשה שחטף חמאס נתן הזדמנות להאיץ את התהליך"

(9 דקות)

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר אמש (שישי) בראיון ל"חדשות 10" כי למרות ההפרות האחרונות שנרשמו בימים האחרונים מצד חמאס לאורך גבול הרצועה, הוא סבור כי הדרך להשגת רגיעה ארוכת טווח בדרום קרובה מתמיד. יחד עם זאת, הדגיש ברק כי אם המציאות תטפח על פנינו וחמאס לא יעמוד בהתחייבויותיו, "נהלום בהם שוב באותה תכליתיות, עוצמה ואי-מידתיות כמו שעשינו עד כה".

שר הביטחון התייחס בראיון לשורה של נושאים ובהם המכה הקשה שחטף חמאס במהלך הלחימה ברצועה, סוגיית שחרורו של גלעד שליט, וגם לעמדתו בעניין הצטרפות לממשלה בראשות הליכוד.

לדבריו, חמאס "חטף את המכה הקשה ביותר שחטף מאז היווסדו" ומתום הלחימה ברצועה, הוא הפך ל"גוף מוכה, הלום שאוסף את שבריו".

כנשאל ברק האם היה צריך לעצור את המבצע ברצועה בשלב מוקדם יותר, השיב כי בכל שלביו של המבצע, בדקו מקבלי ההחלטות האם כל מטרותיו הושגו, במקביל להמשך הלחימה, ואלה אכן הושגו. לדבריו, הציבור נוכח לראות שהממשלה יודעת להכות בטרור, ואם יהיה צורך היא תעשה כך שוב. "כשנצטרך להכות מחדש, תאמינו לי שנכה", אמר ברק.

עוד התייחס שר הביטחון להשגת מטרות המבצע ואמר כי "הממשלה לא הטילה על צה"ל לכבוש את עזה ולמוטט את שלטון חמאס, אלא הטילה על צה"ל להביא למציאות שתאפשר שקט בדרום". לדבריו, ישראל נמצאת בדרכה לרגיעה בדרום והדגיש כי אחת המטרות החשובות ביותר שהושגו במבצע היא צמצום ההברחות לתחום הרצועה -שהושגה לדבריו, לרבות שיתוף הפעולה עם כוחות הביטחון המצריים.

ברק סרב בראיון לפרט האם הוא תומך בהרחבת רשימת האסירים שישחוררו כחלק מעסקה להשבת גלעד שליט, בטענה כי הדיונים בנושא בתקשורת רק מפריעים למאמצי השחרור. עם זאת אמר ברק כי המכה שחטף חמאס במצבע עופרת יצוקה נותנת הזדמנות להאיץ את התהליך.

"עולמם של ליברמן, נתניהו וכצ'לה הוא קוקטייל שלא מתאים לעבודה"

כשנשאל ברק האם הוא תומך בכניסת מפלגתו לממשלה בראשות בנימין נתניהו, השיב כי מפלגתו תצטרף לממשלה רק "על פי דרכה" והבהיר כי מפלגתו לא ששה לשבת בקואליציה בה חברים גם האיחוד הלאומי וישראל ביתנו. "עולמם המשותף של ליברמן, נתניהו וכצ'לה הוא 'קוקטייל' שלא מתאים לנו", אמר.

בהמשך הראיון מתח ברק ביקורת חריפה על יושב ראש "ישראל ביתנו", אביגדור ליברמן, ואמר כי הוא "מייצג דברים מאוד בעייתיים", והסביר כי סוד הצלחתו בסקרים נובא מכך שהוא מתבסס על חרדותיהם הראשוניים של הציבור ועל פחדיהם.