האיחוד האירופי: ישראל מקשה על העברת משלוחי הסיוע לעזה

דובר האיחוד האירופי מתח ביקורת על ישראל על כך שהיא מציבה מציבה מגבלות על משלוחי הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה, ובכך מקשה על הסיוע לתושבים • ביקורת נוספת בנושא הגיעה מכיוונו של שר החוץ הצרפתי, שטען כי ישראל הכשילה ניסיונות לשלוח מתקן לטיהור מים ששלחה מדינתו. "תושבי הרצועה זקוקים לציוד זה נואשות", הסביר ואמר כי טרם התקבלה תשובה מספקת מישראל בנושא

דובר האיחוד האירופי, ג'ון קלנסי, מתח אתמול (שישי) ביקורת על התנהלותה של ישראל בנוגע להעברת משלוחי הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה ואמר שהיא מציבה מגבלות רבות על המשלוחים, ובכך מקשה על הסיוע לתושבים. לדבריו, רק כ-120 משאיות מורשות להכנס לרצועה מדי יום, לעומת כ-500 משאיות שהורשו להיכנס בשנת 2007.

קלנסי הוסיף כי האיחוד ביקש מישראל שתאפשר כניסה מזורזת של עובדי סיוע לשטח הרצועה לדבריו התהליך לוקח כעת כחמישה ימים והאיחוד היה מעוניין לקצר אותו ל-48 שעות.

ביקורת נוספת בנושא הופנתה כלפי ישראל מכיוונו של שר החוץ הצרפתי , ברנר קושנר, שלדבריו היא הכשילה ניסיונות לשלוח מתקן לטיהור מים לרצועת עזה, וכעת הציוד נשלח בחזרה לצרפת. בהודעה שמסר דובר השר נאמר כי צרפת התלוננה בפני ישראל על סירובה להכניס את הציוד וטרם קיבלה הסבר מספק.

"כמות חשובה של סיוע הומניטרי הועברה לעזה, אבל מסיבות שקשה לנו להסביר, מתקן טיהור המים לא היה יכול להיכנס", אמר דובר השר במסיבת עיתונאים בנושא והדגיש כי תושבי הרצועה זקוקים לציוד זה נואשות.

אמש הודיע האו"ם על תוכנית מיוחדת לסיוע הומניטארי שתוענק לתושבי הרצועה, בגובה של 613 מילון דולרים. בוועידה הכלכלית העולמית שמתקיימת בדאבוס שבשוייץ, אמר מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי הכספים יושקעו בכל מה שנדרש, מציוד רפואי ועד מי שתייה נקיים. על פי הערכות האו"ם, 21,000 בתים בעזה נהרסו.