דיווח: מצרים עצרה שני מסתננים במנהרה

כוחות הביטחון המצריים תפסו שני פלסטינים חמושים שהסתננו לשטח סיני באמצעות מנהרה. השניים אמרו בחקירתם כי שבעה בני אדם נוספים הצליחו להסתנן לשטח מצרים, והצבא המצרי פתח בחיפושים אחריהם

כוחות הביטחון של מצרים עצרו היום (שישי) אחר הצהריים שני פלסטינים חמושים בעת שיצאו מתוך מנהרה באזור אל-ברהמה, על הגבול שבין מצרים לרצועת עזה. מקורות בצבא מצרים מסרו שעל פי החשד, שבעה פלסטינים נוספים הצליחו לחמוק ממעצר ולהיכנס למצרים.

גורמי ביטחון מצריים סיפרו כי "שני המבריחים הפלסטינים נתפסו מייד כשיצאו מהמנהרה בגבול מצרים והרצועה, והם היו חמושים". לדבריהם, לאחר שנעצרו השניים סיפרו לחוקריהם כי מוקדם יותר במהלך היום חצו את הגבול שבעה פלסטינים נוספים. כוחות צבא מצרים עורכים חיפושים באזור בניסיון לאתר את המסתננים.

לפני המבצע הצבאי בעזה הפכו המנהרות בגבול הרצועה למקור העיקרי של סחורות ודלק לתושבי עזה. במהלך מבצע "עופרת יצוקה" כוחות צה"ל הפציצו את המנהרות כדי לעצור את ההברחות, ומחשש שחמאס ישתמש בהן לשיקום כוחו הצבאי עם תום הלחימה. למרות ההפצצות, מסתבר שמנהרות רבות שרדו את המתקפה ומחבלי חמאס ממשיכים לעשות בהן שימוש.

מעצרם של המבריחים בפתח המנהרה נחשב יוצא דופן. ברוב המקרים שהכוחות מצליחים לאתר מנהרות הן נמצאות ריקות, לאחר שהמבריחים כבר עזבו אותן.

עם סיום המבצע מצרים התחייבה למנוע מעבר מתחומה לתוך הרצועה, ולסייע במאמצים למניעת הברחות. כוחות הצבא שלה סגרו את מעבר רפיח, והיא מנסה לתווך בין ישראל חמאס בניסיון להגיע להפסקת אש ארוכת-טווח בין הצדדים. המחלוקת מתמקדת בדרישתה של ישראל לעצור את אספקת התחמושת לחמאס כתנאי להפסקת האש, וברצונו של חמאס להקל את המצור המוטל על העם הפלסטיני.

ביום רביעי בלילה תקף חיל האוויר מספר מנהרות של חמאס בציר פילדפי. דובר צה"ל מסר כי זוהתה פגיעה, וכי כל מטוסינו שבו בשלום לבסיסם. התקיפה מגיעה בתגובה לפיגוע שהתרחש מוקדם יותר באותו היום באזור כיסופים, בו נהרג נגד צה"ל ו-3 חיילים נפצעו.

תקיפת צה"ל הגיעה לאחר שראש הממשלה אהוד אולמרט התייחס לפיגוע בגבול עזה, ואמר כי "התגובה שהייתה היא תגובה נקודתית לנוכח המצב בשטח, אך התגובה אינה מהווה תגובה ישראלית לאירוע החמור. תגובה כזו בוא תבוא".

"לא בכדי אמרנו שוב ושוב שהפסקת האש היא שברירית ושארגוני הטרור עלולים להפר אותה", הוסיף אולמרט, "אין לנו כל הסכמים עם ארגוני הטרור ושמרנו לעצמנו את החופש להמשיך ולבצע פעולות בתגובה להתקפות עלינו". גורמים בסביבתו של ראש הממשלה הבהירו כי הפיגוע מהווה הפרה חמורה של כל ההבנות שהושגו בתיווך מצרים.