שולמית אלוני: התנהלותו של אביגדור ליברמן פשיסטית

יושבת ראש מרצ לשעבר ושרת החינוך לשעבר נשאה דברים באירוע חגיגי לציון יום הולדתה, שהפך במהרה לזירת ניגוח פוליטי במשנתו של יושב ראש "ישראל ביתנו". הסופר א.ב יהושע הצטרף גם הוא לביקורת ואמר כי המשפט שעומד במרכז קמפיין מפלגתו של ליברמן הוא "איום נורא על הדמוקרטיה"

(49 שניות)

יום הולדתה של יושבת ראש מרצ לשעבר שולמית אלוני הפך לזירת התנגחות פוליטית נגד יושב ראש ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן. בנאום שנשאה שרת החינוך לשעבר באירוע החגיגי שנערך לציון יום הולדתה ה-80 בתל-אביב מתחה אלוני ביקורת חריפה נגד ליברמן ואמרה "עברתי על הביוגרפיה של מוסליני ועל הגדרת הפאשיזם, הדיבורים וההתנהלות שלו עולים בקנה אחד עם האידאולוגיה הפאשיסטית".

דבריה של יושבת ראש מרצ לשעבר באים על רקע קמפיין הבחירות של מפלגתו של ליברמן שקורא להנהיג חובת נאמנות למדינה, תחת הסיסמא: "אם אין נאמנות אין אזרחות" ועל מעורבותו האחרונה של ליברמן מאחורי הדרישה לשלול ממפלגות בל"ד ורע"מ-תע"ל להתמודד בבחירות לכנסת השמונה עשרה.

הסופר א.ב יהושע שהשתתף באירוע החגיגי, ניצל גם הוא את ההזדמנות כדי להתנגח ביושב ראש ישראל ביתנו ואמר כי הסיסמא שעומדת במרכז קמפיין המפלגה "אין נאמנות אין אזרחות" הוא "איום נורא על הדמוקרטיה ויש להילחם בו".

באירוע השתתף גם הסופר עמוס עוז, שלא הצטרף לביקורת המשותפת על ליברמן והתייחס לצדקת תמיכתה של התנועה החדשה מרצ ביציאה למבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. "חשבתי שמדינת ישראל לא צריכה להגיש את הלחי השנייה כאשר תוקפים את ישובי עוטף עזה והדרום", אולם הבהיר כי היה אפשר לסיים את המהלך באופן חד-צדדי מוקדם יותר. "אי אפשר להשוות בין ההרס שהחמאס המיט על הדרום לעומת ההרס שישראל המיטה עליו", אמר

"חשבתי שצריך כבר אחרי יומיים לסיים באופן חד צדדי את המבצע ולראות אם החמאס מסיים גם. הלקח העיקרי ממה שעוללנו ב-22 הימים האלה זה שצריך לדבר. אם לא לדבר עם החמאס צריך לדבר עם סוריה", דברי עוז.