שר החוץ הספרדי יפעל לבטל ההליך נגד הבכירים הישראלים

המגעים שניהלו שרת החוץ לבני ועמיתה הספרדי נושאים פרי • בנוסף, הודיע מורטינוס ללבני, כי ממשלתו מתכוונת לקדם חקיקה שתמנע אפשרות להעמיד לדין קצינים ישראלים • לבני: בשורה חשובה לציבור בישראל • מוקדם יותר הודיע משרד המשפטים על העברת חומר החקירה בעניין חיסול סאלח שחאדה לרשויות בספרד

(49 שניות)

שר החוץ הספרדי, מיגל מורטינוס, הודיע היום (שישי) לשרת החוץ ציפי לבני כי ממשלתו תפעל לקדם חקיקה שתמנע אפשרות להעמדה לדין של בכירים במערכת הביטחון וקצינים ישראלים. השניים היו בקשר רצוף ביממה האחרונה בעניין החלטת השופט הספרדי בפרשת חיסול סאלח שחאדה. למרות ההודעה, ההליך המשפטי נגד בנימין בן אליעזר ונגד הבכירים האחרים שהיו מעורבים בחיסול ימשך.

שרת החוץ בירכה על הודעת עמיתה הספרדי ואמרה כי מדובר "בבשורה חשובה לציבור בישראל". עוד הוסיפה לבני כי "מערכות המשפט במקומות שונים בעולם כולל בספרד מנוצלות באופן ציני על ידי גורמים פוליטיים בעלי אינטרסים שאין בינם ובין ערכים או שלטון חוק ולא כלום, אלא רק בכדי לנגח את ישראל".

"טוב שספרד החליטה להפסיק את התופעה הזו וישראל תמשיך ותפעל כך שהנושא יטופל בהקדם גם במדינות נוספות", דברי לבני.

מוקדם יותר פרסם משרד המשפטים הודעה לפיה ישראל העבירה לבית המשפט הספרדי כבר אתמול מסמכים המפרטים את ההליכים המשפטיים שננקטו בפרשת חיסולו של סאלח שחאדה.

מהמשרד נמסר, כי מדובר בצעד חריג. "הכנת המסמכים הצריכה עבודה רבה" נכתב בהודעה והם הוכנו והועברו, כפי שנקבע בתיאום עם בית המשפט הספרדי, במהלך חודש ינואר.

"לצערנו, בית המשפט הספרדי לא המתין לקבלת תגובת מדינת ישראל, אך אנו מקווים כי כעת, משהועברה התגובה, תבוטל ההחלטה בהקדם. לשם כך פועלות רשויות המדינה בכל הערוצים הנדרשים - דיפלומטיים ומשפטיים כאחד", לשון ההודעה.

הודעה זו מנוגדת לפרסום אתמול בחדשות 10, לפיו דבר התביעה היה ידוע במשרד המשפטים מזה שמונה חודשים, כי השופט הספרדי ביקש לקבל לידיו את חומר החקירה אך בישראל התעלמו ממנו. בכירים בירושלים אף מתחו ביקורת על התנהלות משרד המשפטים בפרשה.

משרד המשפטים: הגשת התביעה היא ניסיון לנגח את ישראל

כזכור, אתמול פורסם כי שופט בספרד אישר לחקור תלונה שהגיש ארגון זכויות אדם פלסטיני נגד שר הביטחון דאז בנימין בן אליעזר, משה בוגי יעלון, דן חלוץ, אבי דיכטר, גיורא איילנד, דורון אלמוג ומיכאל הרצוג בגין פשעים נגד האנושות.

העילה לתביעה נגד השבעה היא מעורבותם בהתנקשות בבכיר חמאס סלאח שחאדה בשנת 2002. את התביעה הגיש "המרכז הפלסטיני לזכויות אדם", והשופט הספרדי, פרננדו אנדראו, הודיע כי בכוונתו להמשיך בחקירה.

משרד המשפטים אמרו אתמול "אין ספק שעצם הגשת התביעה בספרד היא נסיון ציני ופוליטי לנצל את מערכת המשפט בספרד, על מנת לנגח את מדינת ישראל על ידי גורמים פרטיים אנטי-ישראליים. מדינת ישראל פועלת בנחישות למנוע תביעות מסוג זה בספרד ובמדינות אחרות, הן באמצעים משפטיים והן בדרכים מדיניות", לשון ההודעה.