העליון קבע: מאיר אברג'יל ישאר במעצר

השופטת פרוקצ'ה הפכה את החלטתו של בית המשפט המחוזי בירושלים שהורה לשחרר את אברג'יל למעצר בית. השופטת כתבה בהחלטתה, כי חומר הראיות מצביע "על מעמדו של המשיב כמי שנמנה על העומדים בראש ארגון פשיעה" וכי קיים חשש ממשי שאברג'יל ימלט מהארץ אם תירשם הקלה בתנאי מעצרו - אפילו בתנאים המגבילים שהכתיב בית המשפט המחוזי

(21 שניות)

בית משפט העליון קיבל היום (שישי) את ערער המדינה והורה לעצור את איש העולם התחתון מאיר אברג'יל.

אברג'יל ייעצר עד למתן החלטה בעניין ההסגרה לארצות הברית שהגישה נגדו הפרקליטות לבית המשפט המחוזי.

השופטת פרוקצ'ה כתבה בהחלטתה כי בראש וראשונה מצביע חומר הראיות "על מעמדו של אברג'יל כמי שנמנה על העומדים בראש ארגון פשיעה, העוסק בין היתר בקבלת כספים שמקורם בעבירה, הלבנתם וגבייתם בחזרה באמצעים בלתי חוקיים".

בהמשך כתבה השופטת כי לאור עברו הפלילי של מאיר אברג'יל "העשיר בעבירות חמורות שבגינן ריצה עונשי מאסר ארוכים בחוץ לארץ, אין להוציא מכלל אפשרות כי קיימת מסוכנות משחרורו, ואפשר אף חשש לשיבוש הליכי משפט".

עם זאת, ציינה פרוקצ'ה, כי הסיבה המרכזית למעצרו של אברג'יל היא החשש שהוא ימלט. "חשש זה מוחמר במיוחד נוכח הקלות המאפיינת את תנועותיו של המשיב בעולם... ולאור תושבותו בארץ אפריקאית, אליה יוכל להימלט על נקלה אם ישוחרר".

"איזון השיקולים", כתבה השופטת, "מביא למסקנה כי שחרור המשיב, גם בתנאים המחמירים שהוטלו עליו בהחלטת השחרור, יתקשה להשיג את מטרות המעצר, ולא יקנה את הבטחון הנדרש, ולו ברף המינימלי, מפני הימלטותו מישראל וחשש לפגיעה ביכולתה של ישראל לקיים את התחייבויותיה על- פי אמנת ההסגרה".

כזכור, בשבוע שעבר דחה בית המשפט המחוזי בירושלים את התנגדות הפרקליטות לשחרורו של איש העולם התחתון, וקבע כי זה יישלח למעצר בית - לאחר השלמת הערבויות הכספיות בעניינו.

פרקליטתו של אברג'יל, עורכת הדין איילת אפיק, מסרה בתגובה: "אנו מברכים על ההחלטה למרות שמדובר בסכומי ערבות גבוהים, שנקבעו על אף שבית המשפט לא מצא תשתית ראייתית נגד אברג'יל".

המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה מיהרה להגיש ערר לבית המשפט העליון על החלטת המחוזי. כאמור, הבוקר התקבל הערר ואברג'יל ישאר במעצר עד לקבלת החלטה בעניין הסגרתו לארצות הברית.