פרס: מקווה שהיחסים בין טורקיה לישראל לא יפגעו

נשיא המדינה הביע תקווה שהיחסים בין ירושלים לאנקרה לא יושפעו מהתקרית בינו לבין ארדואן • במסיבת עיתונאים בשוויץ אמר הנשיא: איננו מעוניינים בקונפליקט עם עם טורקיה, הסכסוך שלנו הוא עם הפלסטינים • ראש הממשלה הטורקי ששב לארצו הלילה היה פחות פייסני • לתומכיו הוא אמר כי הגישה של פרס הייתה "שערורייתית" והוסיף "עשיתי מה שהייתי צריך לעשות - ואני אעשה את הדבר שוב אם ידרש"

(1:19 דק')

נשיא המדינה שמעון פרס אמר הבוקר (שישי) לכתבים בדאבוס, כי הוא מקווה שהיחסים הדיפלומטים בין ירושלים לאנקרה לא יפגעו בעקבות התקרית שאירעה בפאנל אמש.

"אנחנו לא מעוניינים בקונפליקט עם טורקיה" אמר פרס לכתבים שהתאספו בכנס "הסכסוך שלנו הוא עם הפלסטינים".

תחילת הסיפור אתמול בשעות הערב. ראש הממשלה הטורקי, והנשיא פרס השתתפו בפאנל שנערך בכינוס הכלכלי בדאבוס.

הפאנל כלל חילופי דברים קשים בין פרס לארדואן, במהלכם שאל הנשיא את המנהיג הטורקי מה היה עושה לו היו נופלים טילים באיסטנבול וארדואן הטיח בו בחזרה "אתם הורגים אנשים".

מנחה הדיון ביקש מארדואן "לכבד את המארחים" ולסיים את דבריו וראש הממשלה הטורקי התעצבן. "אני לא חושב שאחזור לדאבוס" אמר והסביר: "פרס דיבר במשך 25 דקות ואני דיברתי רק חצי מהזמן".

ראש הממשלה הטורקי לא הפגין את אותה רוח פייסנית כזו של פרס כשנחת הלילה באיסטנבול.

"מר פרס נאם, אבל הגישה שלו לא נשיאותית וזו הייתה שערוריה. נאומו כלל התבטאויות שלא היו נכונות והעליבו אותי. הגישה של פרס הייתה לחלוטין לא מקובלת עלינו". ארדואן הכועס המשיך ואמר "אני לא מנהיג של שבט. אני ראש הממשלה של הרפובליקה הטורקית. עשיתי מה שהייתי צריך לעשות - ואני אעשה את הדבר שוב אם ידרש".

ארדואן התקבל בנמל התעופה על שם אטאטורק על ידי 5,000 בני אדם, שנופפו בדגלי פלסטין ודגלי טורקיה.

היחסים בין ישראל לטורקיה מצויים במגמת הדרדרות מאז החל המבצע הישראלי בעזה. באמצע החודש ארדואן אף קרא לנדות את ישראל מהאו"ם עקב התעלמותה מהחלטת הארגון להפסקת האש בעזה.