איסטנבול: אלפים קיבלו את פני ארדואן לאחר העימות עם פרס

ראש הממשלה הטורקי זכה לקבלת פנים של גיבור בשובו לארצו מדאבוס • בדברים שנשא בפני תומכיו בשדה התעופה אמר, כי הגישה של פרס הייתה "לא נשיאותית" וכי הוא פגע בכבודו • ארדואן הוסיף ואמר כי הנשיא הישראלי התנצל בפניו לאחר האירוע

ראש הממשלה הטורקי, טאיפ ארדואן חזר הלילה (שישי) לטורקיה לאחר העימות המתוקשר שלו עם הנשיא פרס בדאבוס, והתקבל בשדה התעופה על ידי אלפי טורקים שנופפו בדגלי פלסטין ודגלי טורקיה.

"הכובש של דאבוס" נכתב על השלטים שקידמו את פניו של ארדואן. הנשיא הטורקי דיבר עם תומכיו ואמר: "מר פרס נאם, אבל הגישה שלו לא נשיאותית וזו הייתה שערוריה. נאומו כלל התבטאויות שלא היו נכונות והעליבו אותי. הגישה של פרס הייתה לחלוטין לא מקובלת עלינו".

ארדואן הכועס המשיך ואמר "אני לא מנהיג של שבט. אני ראש הממשלה של הרפובליקה הטורקית. עשיתי מה שהייתי צריך לעשות - ואני אעשה את הדבר שוב אם ידרש". ארדואן הוסיף ואמר כי פרס התקשר אליו לפני שעזב את דאבוס והתנצל.

תחילת הסיפור אתמול בשעות הערב. ראש הממשלה הטורקי, והנשיא פרס השתתפו בפאנל שנערך בכינוס הכלכלי בדאבוס.

הפאנל כלל חילופי דברים לא פשוטים בין פרס לארדואן, במהלכם שאל הנשיא את המנהיג הטורקי מה היה עושה לו היו נופלים טילים באיסטנבול וארדואן הטיח בו בחזרה "אתם הורגים אנשים".

מנחה הדיון ביקש מארדואן "לכבד את המארחים" ולסיים את דבריו וראש הממשלה הטורקי התעצבן. "אני לא חושב שאחזור לדאבוס" אמר והסביר: "פרס דיבר במשך 25 דקות ואני דיברתי רק חצי מהזמן".

היחסים בין ישראל לטורקיה מצויים במגמת הדרדרות מאז החל המבצע הישראלי בעזה. באמצע החודש קרא ארדואן לנדות את ישראל מהאו"ם עקב התעלמותה מהחלטת הארגון להפסקת האש בעזה.

"כיצד נותנים למדינה כזו, שאינה מיישמת את הוראות מועצת הביטחון להיכנס בשערי האו"ם?" שאל ראש הממשלה הטורקי לקראת ביקורו של מזכ"ל האו"ם באן קי מון באנקרה.