רה"מ למיטשל: שחרור שליט - תנאי לפתיחת המעברים

ראש הממשלה אולמרט נפגש עם שליחו של אובמה למזרח התיכון, ולראשונה תלה את פתיחת המעברים ברצועת עזה בשחרורו של החייל החטוף • מוקדם יותר נפגש מיטשל עם נשיא המדינה פרס, ושמע ממנו כי העמדות של ישראל וארה"ב אינן סותרות • פרס הוסיף כי "כמו ארה"ב גם ישראל רוצה שלום, סבורה שיש להילחם בטרור ובראשו בחמאס ובאיראן"

(2:16 דק')

ראש הממשלה אהוד אולמרט קשר הערב (רביעי) בפעם הראשונה בין פתיחת המעברים לרצועת עזה באופן קבוע, לבין שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט.

בתדרוך לעיתונאים שקיימו אולמרט ושליח ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, הבהיר ראש הממשלה כי המעברים לרצועה יפתחו רק כאשר ישוחרר החייל החטוף. אולמרט הוסיף ואמר כי ישראל תגיב על הפרות השקט ברצועה.

עם זאת אמר ראש הממשלה כי "ישראל תעשה מאמץ להעביר ציוד הומניטרי לרצועה לטובת האוכלוסיה הפלסטינית".

מיטשל מצידו אמר בהצהרה לעיתונאים כי "ארצות הברית מחוייבת לביטחון ישראל". הוא הוסיף עוד כי "ראש הממשלה ואני דנו בחשיבות המכרעת של ייצוב הפסקת האש בעזה - כולל הפסקת פעולות האיבה - הפסקת ההברחות ופתיחת המעברים לרצועה, כל זאת בהתבסס על ההסכם משנת 2005".

מוקדם יותר נועד מיטשל עם נשיא המדינה שמעון פרס - שיצא מעודד מהפגישה. "אין סתירה בין עמדות ארצות הברית לעמדתה של ישראל. כמו ארצות הברית גם ישראל רוצה שלום, סבורה שיש להילחם בטרור ובראשו בחמאס ובאיראן" דברי פרס.

הנשיא הוסיף ואמר "אומרים שארצות הברית והממשל החדש ילחצו על ישראל, אבל בעצם אנו הם אלה שנלחץ על ארצות הברית לסייע לנו להביא שלום ולהילחם בטרור ואני בטוח שנעבוד יחד תוך שיתוף פעולה להצלחת המשימות הללו".

פרס הדגיש, כי ישראל תמשיך לחתור ליחסים של שלום עם הפלסטינים. "אנחנו צריכים להילחם בטרוריסטים ובמקביל לקדם את השלום – ישראל לא תרשה לחמאס להרוס סיכויי השלום" אמר פרס.

לבני: ישראל שואפת להסדר שייצג את האינטרסים שלה

לאחר מכן נפגש מיטשל עם שר הביטחון אהוד ברק ובהמשך הוא נועד עם שרת החוץ ציפי לבני.

השרה אמרה לשליח האמריקני, כי "ישראל שואפת להגיע להסדר שלום שייצג את האינטרסים הביטחוניים והלאומיים שלה" ושבה והבהירה כי "רק הסדר כזה יתקבל בישראל".

עוד אמרה לבני, כי "כדי שהמשא ומתן המדיני יצליח ישראל חייבת להמשיך את מלחמתה בטרור בכל מקום בו הוא קיים ומופעל נגדינו. רק אסטרטגיה דואלית של קידום תהליך מדיני לצד לחימה בטרור תצליח".