ברק לבלייר: איראן מאיימת על האזור ועל העולם כולו

בפגישה שקיים עם שליח הקוורטט למזרח התיכון, התייחס שר הביטחון לאיום האיראני וקרא להדק את הסנקציות עם הרפובליקה האסלאמית. "כעת זה עדיין הזמן לסנקציות, אבל אנחנו לא מורידים שום אופציה מהשולחן", הבהיר ברק

שר הביטחון, אהוד ברק, נפגש הערב (שבת) בלשכתו עם שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר. במהלך הפגישה דנו השניים במספר נושאים מדיניים וביטחוניים, בהם סוגיית הגרעין האיראני והמצב ההומניטרי ברצועת עזה.

"תכנית ההתעצמות של איראן מהווה איום על יציבות האזור והעולם כולו", אמר ברק לבלייר. "כעת זה עדיין הזמן לסנקציות, ועל מדינות העולם החופשי להגביר ולהדק את הסנקציות הכלכליות נגד איראן ולכלול סגר על ייבוא תזקיקי נפט ועל פעולות פיננסיות. יש צורך בשיתוף פעולה הדוק ובין-מדינתי, ובכלל זה עם רוסיה וסין. יחד עם זאת, איננו מורידים שום אופציה מהשולחן".

שר הביטחון התייחס גם למצב ההומניטרי הקשה ברצועת עזה בעקבות המבצע "עופרת יצוקה", וסקר בפני ראש ממשלת בריטניה לשעבר את הפעולות שעושה ישראל כדי לסייע לאוכלוסיה הפלסטינית ברצועה.

דיווח: האורניום הגולמי של איראן הולך ואוזל

העיתון "טיימס" הלונדוני דיווח הבוקר מפי מקורות דיפלומטיים, כי מאגרי האורניום של איראן צפויים לאזול בתוך חודשים אחדים, וזאת בניגוד להצהרותיה של טהרן, שם טוענים כי התקדמו באופן משמעותי בפרוייקט הגרעין. על פי הדיווח, הקהילה הבינלאומית עוסקת כעת במאמצים למנוע מאיראן להשיג עוד אורניום.

מאגרי האורניום הגולמי, המכונים "עוגה צהובה", נרכשו על ידי איראן מדרום אפריקה בשנות ה-70, כחלק מתכנית הגרעין האזרחית שפותחה בזמן שלטונו של השאה. לדברי הדיפלומטים, אותו המאגר עתיד לאזול בקרוב, ולאיראן לא יהיה מספיק חומר למימוש תכנית הגרעין.

ב"טיימס" נאמר, כי מדינות המערב, ובראשן ארה"ב, בריטניה, צרפת וגרמניה, עושות מאמצים רבים כדי לטרפד עסקאות בין טהרן לספקיות אורניום גולמי ברחבי העולם. העיתון טוען, כי לפני פחות מחודש העבירה בריטניה בקשות חשאיות לקזחסטן, אוזבקיסטן וברזיל, המחזיקות באורניום גולמי, שלא לסייע לאיראן.