אובמה מתחיל לעבוד: מיטשל יגיע לישראל ולרשות

שליחו המיוחד של הנשיא האמריקני למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, יגיע בשבוע הבא לירושלים ולרמאללה וייפגש עם שורה של בכירים • הוא צפוי לדון בהפסקת האש בין ישראל לחמאס ובקידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים • מיטשל מונה לתפקידו לפני יומיים והכריז: "אין סכסוך שלא ניתן לפתור"

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הבטיח כי יפעל לקידום תהליך השלום במזרח התיכון מייד עם כניסתו לתפקיד והערב (שבת) מתברר כי אינו מתכוון לחכות. דיפלומטים מערביים סיפרו, כי ג'ורג' מיטשל, שליחו המיוחד של אובמה למזרח התיכון, יגיע לאזור כבר בשבוע הבא.

הסנאטור לשעבר צפוי להגיע לירושלים ולרמאללה ולהיפגש עם בכירים בישראל וברשות הפלסטינית. הגורמים סיפרו, כי מיטשל ינסה לייצב את הפסקת האש בין ישראל לחמאס, ווקדם את תהליך השלום המתקיים בין ישראל לרשות. מחלקת המדינה האמריקנית סירבה להגיב לדיווח.

מיטשל, איש המפלגה הדמוקרטית, מונה לתפקידו על ידי אובמה ומזכירת המדינה הילרי קלינטון ביום חמישי. הוא מוכר בעיקר כמי שסייע לפיתרון הסכסוך בין הקתולים ופרוטסטנטים בצפון אירלנד, אך היה מעורב גם בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים בתקופת הנשיא ביל קלינטון.

"אין סכסוך בלתי פתיר, ואין סכסוך שלא יכול להגיע לסיומו", אמר מיטשל עם מינויו, והבטיח כי ישקיע את מירב מאמציו להביא לשלום ויציבות למזרח התיכון. "עומד בפניי סכסוך סוער, מורכב ומסוכן, שנמשך כל כך הרבה זמן שרבים רואים בו מצב שאינו יכול להתשנות", הוסיף מיטשל, אך הבהיר כי הוא, אובמה וקלינטון חושבים אחרת.

"למדתי מהמצב בצפון אירלנד, כי אפילו סכסוכים שהחלו לפני מאות שנים יכולים להיפתר על ידי דיאלוג בין הצדדים ורצון שלהם להביא לסיום של הסכסוך", סיכם מיטשל.