קדאפי: מדינה אחת לישראל ולפלסטינים – "ישראטין"

מנהיג לוב הציע להקים מדינה אחת משותפת לישראלים ולפלסטינים שתקרא "ישראטין". לדבריו, "אם היהודים לא מוכנים לקבל פתרון של מדינה אחת, הם יכולים להגר להוואי, לאלסקה או לאי אחר. הם יוכלו לחיות בשקט רק במקום מבודד".

שליט לוב, מועמר קדאפי, ייעץ לנשיא החדש של ארצות הברית, ברק אובמה, לתת למנהיג ארגון אל-קאעדה, אוסאמה בן-לאדן, "אפשרות להשתקם". בהתייחסו לסכסוך הישראלי-פלסטיני הציע קדאפי להקים מדינה אחת משותפת לשני העמים בשם "ישראטין".

בשיחת וידיאו עם סטודנטים מאוניברסיטת ג'ורג'טאון בארצות הברית, התייחס קדאפי למספר סוגיות הנוגעות למזרח התיכון, לסכסוך הישראלי-פלסטיני ולטרור הבינלאומי.

במהלך השיחה קדאפי המליץ לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לשקול פיוס עם הטרוריסט מספר 1בעולם, אוסאמה בן-לאדן, שניצב בראש רשימת המבוקשים של האף-בי-איי. לטענתו אוסמה בן-לאדן הביע נכונות לדיאלוג. קדאפי המליץ לאובמה לשקול מגעים של ממש עם בן-לאדן.

"הטרור הוא גמד ולא ענק", הסביר קדאפי בשיחה. "אוסאמה בן לאדן הוא אדם שאפשר לתת לו אפשרות להשתקם. אולי כך נוכל לנהל איתו דיאלוג כדי להבין מה הניע אותו למסלול הזה". קדאפי התייחס גם לארגון הטליבאן ששלט בעבר באפגניסטן, והבהיר כי הטליבאן אינו גרוע כפי שהאמריקנים מציגים אותו. קדאפי קרא לאובמה לפתוח במשא ומתן גם עם ארגון זה.

"היהודים יכולים להגר להוואי או לאלסקה"

כשאר התייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני הציע קדאפי להימנע מרעיונות המציעים להקים שתי מדינות לשני העמים. הוא סבור כי הפתרון הטוב ביותר כעת הוא הקמת מדינה אחת משותפת לישראלים ולפלסטינים, בשם "ישראטין". עמדה זו של קדאפי מובעת בניגוד לעמדתן של מדינות ערביות רבות הרואות במדינה פלסטינית עצמאית כדבר הכרחי.

לדברי קדאפי, "אם היהודים לא מוכנים לקבל פתרון של מדינה אחת לשני עמים, הם יכולים להגר להוואי, לאלסקה או לאי אחר. הם יוכלו לחיות בשלווה רק במקום מבודד".

בהתייחסו להשבעתו של ברק אובמה לתפקיד נשיא ארצות הברית, אמר קדאפי כי הנשיא החדש שולח לעולם "איתותים חיוביים". קדאפי שיבח את התוכנית של אובמה לסגור את מחנה המעצר גואנטנמו שבקובה.

בעקבות פיגועי ה-11 בספטמבר 2001 בארצות הברית, גינה קדאפי בחריפות את ארגון הטרור אל-קאעדה, שתיכנן וביצע את הפעולות. קדאפי הודה בעבר שלוב מפתחת נשק להשמדה המונית והזמין פקחים בינלאומיים כדי לבדוק ולהשמיד את מלאי הנשק. בעקבות הצעדים שעשה קדאפי לקראת המערב, הודיעה ארצות הברית במאי 2006 על כוונתה לכונן מחדש את היחסים הדיפלומטים עם לוב, וכמו כן להוציא אותה מרשימת המדינות התומכות בטרור. בסוף שנת 2008 הכריזה ארצות הברית על שליחת שגריר חדש ללוב, לאחר שלושה עשורים של קשרים עכורים בין שתי המדינות.