לבני: כל עוד שליט בשבי, המשבר בעזה לא ייפתר

"כל עוד גלעד שליט נמצא בידי החמאס - לא ניתן לפתור את המשבר ברצועת עזה" - כך אמרה שרת החוץ במסיבת עיתונאים שכינסה בבריסל, לאחר שנועדה עם שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי • בעניין המאבק בהברחות לרצועת עזה אמרה לבני: "סיכמנו שנעבוד ביחד בכדי לעצור את ההברחות מאיראן לעזה" • לדבריה ישראל שומרת לעצמה את זכותה להגן על עצמה ועל אזרחיה - לא רק מפני ירי כי אם גם מפני הברחות

במהלך מסיבת עיתונאים שקיימה שרת החוץ, ציפי לבני, אמש (רביעי) בבריסל, היא הדגישה את עובדת החזקתו של החייל גלעד שליט בידי החמאס ואמרה כי כל עוד נשאר שליט בידי החמאס לא ניתן לבוא לפתרון המשבר ברצועה.

"לפני כמה שבועות ישראל יצאה למבצע צבאי אחרי שמונה שנים של התקפות בלתי פוסקות על אזרחיה", אמרה לבני בתום מפגש עם שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל. "המטרה שלנו במבצע הייתה להבהיר כי המשוואה שהיתה, לפיה יורים על אזרחים ישראלים וישראל מפגינה איפוק - השתנתה".

לבני הוסיפה: "השגנו את מטרות המבצע ועכשיו זה המבחן כדי לבדוק מה קורה בשטח". לדבריה,
לא מדובר רק בירי של רקטות - "החמאס ניצל את הרגיעה הקודמת כדי להתחמש ולהגדיל את טווח הטילים שיורים לעבר אזרחינו. ההברחות וההתחמשות של החמאס הן איום שישראל לא תקבל", פירטה לבני.

שרת החוץ התייחסה למאמצים הבינלאומיים למניעת הברחות הנשק לעזה - "הקהילה הבינ"ל, קודם ארה"ב ועכשיו גם אירופה, מבינה שהצורך לפעול כנגד האיום הזה הוא צורך משותף. ההברחות צריכות להיעצר. סיכמנו היום שנעבוד ביחד בכדי לעצור את ההברחות מאיראן לעזה".

לבני הדגישה כי ישראל לא תשב בשקט על פעולות של ירי או הברחות: "ישראל שומרת לעצמה את זכותה להגן על עצמה ועל אזרחיה - לא רק מפני ירי כי אם גם מפני הברחות". היא הוסיפה בהקשר זה: "נשתף פעולה עם הקהילה הבינלאומית במאמצים לשפר את המצב ההומניטרי של האזרחים ברצועת עזה ובמקביל נמשיך לשמור על היעדר כל לגיטימציה לחמאס - כשם ששמרנו מאז השתלט על הרצועה".

באיחוד האירופי מבטיחים: נסייע לישראל למנוע הברחות

הממונה על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, חאבייר סולנה, ונשיא האיחוד האירופי, שר החוץ של צ'כיה, הבהירו שניהם כי האיחוד יפעל בשיתוף פעולה עם ישראל בכדי לסייע במניעת ההברחות לעזה ויהדק את שיתוף הפעולה בנושא זה.

עוד דיברו השניים על הצורך לפעול בשיתוף פעולה עם ישראל בכדי לאפשר סיוע הומניטרי לאוכלוסייה ברצועת עזה דרך המעברים ולוודא כי הפסקת האש לא תהיה שברירית אלא תישמר לאורך זמן ממושך.

ביום שלישי שוחחה לבני עם סטודנטים באוניברסיטת תל אביב. בהתייחסה לחמאס, אמרה שרת החוץ כי אין כל תקווה עם הארגון. "אני יכולה להיכנס לחדר עם מישהו שיש לנו בסיס משותף – אתווכח על הגבול, אתווכח על ירושלים ועל הפליטים, אבל יש משהו משותף שאיתו אפשר להיכנס לחדר", סיפרה על המשא ומתן עם הרשות הפלסטינית.

"חמאס מסרב להכיר בישראל. איזו אידיאולוגיה זו? הם יכלו להיות היום במקום הרבה יותר טוב, ומי שמשלם את המחיר הם באמת אותם פלסטינים", אמרה לבני שהוסיפה: "אחת המשימות שיש לנו עכשיו זה שיקום עזה באופן שלא יחזק את חמאס אלא את הגורמים המתונים".