מזכ"ל האו"ם: על האחראים לפגיעה במתקנינו בעזה לתת את הדין

באן קי-מון מגביר את הלחץ על ישראל בעניין הפצצות מבני האו"ם ברצועת עזה במהלך מבצע "עופרת יצוקה". "אני מצפה מישראל לספק בהקדם הסבר על ההפצצות נגד מתקני האו"ם בעזה", אמר באן, שקרא לנהל מאמץ בינלאומי נרחב כדי לפתור את הסכסוך הערבי-ישראלי

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, אמר אמש (רביעי) כי הוא מצפה מישראל לספק בהקדם הסבר להתקפותיה נגד מתקני האו"ם ברצועת עזה במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

בדברים שהוקראו בשמו במועצת הביטחון של האו"ם, אמר המזכ"ל כי על האחראים לפגיעה במתקני הארגון בעזה לתת את הדין על מעשיהם.

לדבריו, העימות האחרון בעזה הוא סימן ל"כישלון מדיני כללי". הוא קרא לנהל מאמץ בינלאומי אינטנסיבי כדי לפתור את הסכסוך הישראלי-ערבי.

מזכ"ל האו"ם הוסיף כי הוא דרש לבצע חקירה מעמיקה אודות ההפצצות של צה"ל על בתי הספר של האו"ם בעזה ששימשו כמקלטים וכמחסני ציוד. בהקשר זה, ישראל מאשימה את חמאס בלחימה באזורים מאוכלסים ובהסתתרות באתרים השייכים לאו"ם.

באן הוסיף כי ראש ממשלת ישראל, אהוד אולמרט, הבטיח לו לספק תוצאות בעניין ההפצצות בהקדם. "כשאשמע את ההסבר הישראלי לאירועים, אבחן את הצעדים העתידיים".

הוא ציין כי הפיוס הפלסטיני הינו הכרחי למאמצים של מדינות ערב ושל הקהילה הבינלאומית בעניין יישוב הסכסוכים בין תנועת פתח בגדה המערבית לבין חמאס, שהשתלט על עזה בשנת 2007.

באן סיים את דבריו בהדגישו כי הדרכים לפתרון הסכסוך הערבי-ישראל טמונים בהחלטות מועצת הביטחון של האו"ם וביוזמת השלום הערבית.

"המראות בעזה שוברי לב"

באן קי-מון הגיע ביום שלישי לביקור ברצועת עזה והתרשם מהמצב אחרי סיום המבצע "עופרת יצוקה". "ראיתי רק חלק מההרס, וזה מזעזע ומטריד", אמר המזכ"ל, ודרש לחקור את הפגזות צה"ל על מתקני האו"ם במהלך הלחימה.

באן ביקר במתקני האו"ם שהופגזו על ידי צה"ל במהלך המבצע ואמר כי אסור שאירועים כאלה יקרו שוב. באחת הפגיעות מצאו כזכור את מותם כ-40 בני אדם, ובצה"ל טענו כי הפגיזו את האזור בגלל אש שנורתה מן המקום.

מזכ"ל האו"ם ניצל את הביקור גם כדי לקרוא לפיוס בין הפלגים הפלסטינים, והבטיח כי האו"ם יעבוד עם כל ממשלת אחדות פלסטינית שתוקם בגדה וברצועה. עם זאת, באן נמנע מפגישה עם ראשי חמאס, וכמה מאות בני אדם הפגינו בסמוך למקומות בהם ביקר, בדרישה מהקהילה הבינלאומית להכיר בממשלת חמאס בעזה.