הנייה: ישראל נכשלה בהשגת מטרותיה ברצועת עזה

בנאום ששודר בתחנת הטלוויזיה של חמאס, טען ראש ממשלת הארגון בעזה כי הפלסטינים ניצחו במערכה בעזה • "הניצחון הזה פותח את הדלת לניצחון גדול יותר, שיתבטא בהקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, שחרור האסירים ושיבת הפליטים", הבטיח הנייה • על ההחלטה של חמאס לנצור את האש אמר: "זו החלטה נבונה ואחראית"

(2:57 דק')

מספר שעות אחרי שחמאס הכריז גם הוא על הפסקת אש ברצועת עזה, ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה, שעדיין נמצא במקום מחבואו, נשא "נאום ניצחון" ששודר בתחנת הטלוויזיה של הארגון. הנייה אמר כי ישראל נכשלה בהשגת מטרותיה וכי ההחלטת חמאס להסכים להפסקת אש היתה "נבונה ואחראית".

"זה לא ניצחון של מפלגה או של פלג, אלא ניצחון של אומה", אמר הנייה. "אמרנו שההתמודדות מול התוקפנות תהיה בשני מסלולים - העמידה האיתנה והמאמץ הפוליטי במסגרת האזורית והבינלאומית. הגענו לנקודה שרצינו - עצירת התוקפנות וכישלון הכיבוש בהשגת מטרותיו".

"ראינו הזדהות רשמית שלא היה לה שום תקדים", המשיך ראש הממשלה של חמאס, ואמר כי הפלסטינים מעריכים את המאמצים של מצרים וטורקיה להביא להפסקת אש, וכן את החלטותיהן של ונצואלה, בוליביה, קטר ומאוריטניה לנתק את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל בעקבות המבצע בעזה.

"אנחנו בתקופה של ניצחון היסטורי"

הנייה הזכיר את בכירי חמאס שנהרגו בתקיפות צה"ל - ניזאר ריאן וסעיד סיאם - והבטיח להמשיך בדרכם. "נשיג לעמנו את מה שהוא רוצה", אמר בכיר החמאס והבטיח לסייע לכל המשפחות ברצועה שנפגעו במהלך תקיפות צה"ל.

"הניצחון הזה פותח את הדלת לניצחון גדול יותר, שיתבטא בהקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, שחרור האסירים ושיבת הפליטים", המשיך הנייה. "נהפוך את הניצחון הזה לבסיס ממנו נתחיל בפיוס הלאומי שלנו".

הנייה קרא לנסיגה מלאה וללא תנאים של כוחות צה"ל מרצועת עזה, פתיחת המעברים והסרת המצור, ודרש מהקהילה הבינלאומית להביא את ההנהגה הישראלית לדין בגין פשעי מלחמה. "עמנו הפלסטיני, אנחנו בתקופה של ניצחון היסטורי", סיכם הנייה. "אנחנו צריכים להמשיך את הדרך לירושלים ולשחרור כל המקומות הקדושים".

אולמרט: אם הפסקת האש תהיה יציבה - ניסוג מעזה במהרה

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נועד הערב עם מנהיגי מדינות אירופה שהגיעו לאזור כדי להביע את תמיכתם בהפסקת האש ברצועת עזה, ובתום הפגישה נשא נאום בו הבהיר כי לישראל אין כל כוונה להשאיר את חייליה ברצועה.

"אם הפסקת האש תהיה יציבה, אין בכוונתה של מדינת ישראל להישאר ברצועת עזה", אמר ראש הממשלה. "אנחנו מעוניינים לסגת משם במהירות. לא באנו לכבוש את עזה, לא באנו לשלוט בעזה ואנחנו לא רוצים להישאר בעזה".

ראש הממשלה גם הבטיח כי ישראל תסייע בפיתרון המשבר ההומניטרי ברצועה. "עשינו ונמשיך לעשות הכל כדי למנוע משבר הומניטרי בעזה ולעזור לאזרחים החפים מפשע שנפלו קורבן לארגון טרור. נפעל יחד כדי ליצור לאוכלוסיית עזה תנאים טובים יותר, ובמאמץ מושכל נדע לעשות זאת", אמר אולמרט.