פתיחת מעברים תמורת דילול רשימת האסירים בעסקת שליט

"הזדמנות חד פעמית להוציא אל הפועל עסקה לשחרור גלעד שליט" - כך רואים בישראל את המבצע • ההסכם המתהווה מדבר על פתיחת המעברים לעזה, ובתמורה חמאס ידלל את מספר האסירים שברשימת דרישותיו • מהלך שכזה יוכל להביא להשלמת עסקה לשחרור גלעד שליט • המטבחון ייפגש לדון בדברים ששמע עמוס גלעד בקהיר

(1:57 דק')

בישראל רואים הערב (חמישי) הזדמנות נדירה לעסקה חד פעמית, כשחמאס מוחלש, להוציא לפועל את שחרור החייל החטוף גלעד שליט.

עזה: חוסל מספר שלוש בהנהגת בחמאס»
משעל: לא שברו אותנו גם לאחר 20 יום»
הנחיות פיקוד העורף ומפת טווחי הרקטות»

על פי ההסכם המוצע מול חמאס, ישראל תסכים לפתוח את המעברים לרצועת עזה תמורת דילול מספרי האסירים שחמאס דורש את שחרורם. במצב כזה, תוכל לצאת אל הפועל עסקה לשחרור שליט.

מוקדם יותר נועד שר הביטחון אהוד ברק בלשכתו עם נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד שליט. ההערכה היא כי ברק נועד עם שליט על מנת לעדכן אותו בכך שהלחימה עם חמאס עומדת ככל הנראה לקראת סיום.

חברי המטבחון, ראש הממשלה, שר הביטחון ושרת החוץ, מתכנסים הערב לשמוע את דבריו של ראש האגץ המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, שחזר הערב ממצרים. על פי הדברים שמביא גלעד מקהיר, חמאס כרגע, לא מסכים להפסקת אש בלי פתיחת המעברים ויציאת כוחות צה"ל מהרצועה.

רביב דרוקר, הפרשן הפוליטי של חדשות 10, אומר כי ישראל חותרת להפסקת אש, בין אם תהיה הומניטרית או חלק מתהדייה מחודשת. ההערכה היא שגם בקבינט המדיני-ביטחוני, שיתכנס מחר, יהיה מאבק על זה. לבני מתנגדת לכל הסכם רגיעה מחודש. ברק דוחף לכך.

הפלסטינים מדווחים כי צה"ל עוסק בשעות האחרונות בציד בכירי חמאס ברחבי העיר עזה. הם מדווחים כי כוחות צה"ל מכתרים את ביתו של מחמוד א-זהאר, בכיר חמאס בעזה. גם חיסולו של מספר שלוש בחמאס, סעיד סיאם, מעיד כי בצה"ל מבקשים להגיע להישגים אחרונים, לפני שתיתחם עסקה כלשהי בין הצדדים.

משעל: לא שברו אותנו גם לאחר 20 יום של לחימה

ועל רקע הדברים האלה אומר הערב ראש הלשכה המדינית של חמאס בדמשק, חאלד משעל, כי "ישראל חשבה שבאמצעות מכה אווירית היא תסיים את המצב, אבל היום אנו ביום ה-20 וישראל לא השיגה דבר. היא לא שברה את ההתנגדות, לא הכתיבה את תנאיה".

הוא המשיך ואמר כי "עזה כותבת היום פרק חדש בהיסטוריה, והעתיד יהיה שונה מהעבר".