נשיא איראן: המשטר הציוני לא יכול להמשיך להתקיים באזור

מחמוד אחמדינג'אד כבר הסיק מסקנות מהלחימה בעזה וטען כי זה בלתי אפשרי שישראל תמשיך להתקיים במזרח התיכון. לטענתו, מסקנה זו ברורה גם לתומכיה של ישראל. הנשיא האיראני גם הביע את תמיכתו בהצעה להטיל חרם נפט על מדינות התומכות בישראל

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד אמר היום (חמישי) כי הלחימה בעזה בין חמאס וישראל מוכיחה כי "לא אפשרי שהמשטר הציוני ימשיך להתקיים באזור". לדבריו, הלחימה בעזה היתה "לקח מצוין לכולם" והיא מצביעה על "הייאוש והתבוסה המוחלטת" של ישראל. "אפילו עבור תומכיה כבר ברור כי המשך חיי המשטר הציוני באזור אינו אפשרי", אמר אחמדינג'אד.

הנשיא האיראני אף הביע במסיבת עיתונאים שכינס תמיכה ברעיון להטיל חרם נפט על מדינות התומכות בישראל, בעקבות המבצע בעזה, אך הבהיר כי הההצעה אינה עומדת על סדר היום. "אני חושב שזו הצעה טובה אם מדינות ערב ישתפו פעולה. לא ייתכן שמדינות יתנו נפט וזה יהפוך לכדור, לטיל או לפצצה שיפלו על ראשיהם של האנשים בעזה".

מוקדם יותר פורסם כי, נשיא איראן קרא לחיילי צה"ל לסרב פקודה כדי להביע מחאה נגד המבצע ברצועת עזה. בהודעה שפרסם באתר האינטרנט שלו נכתב: "אתם, חיילים של המשטר הציוני, מדוע אתם צריכים להרוג נשים וילדים? הגיע הזמן שתביעו מחאה נגד מפקדיכם ותתנגדו להנחיותיהם".

בהודעה אחרת שפורסמה היום באתר של הנשיא האיראני מתח אחמדינג'אד ביקורת חריפה על חלק ממנהיגי ערב, בטענה שהם תומכים בתקיפות של צה"ל בעזה. "למרבה הצער, כמה מדינות ערביות ואיסלאמיות תומכות ונוהגות בסובלנות כלפי רצח העם הזה", לשון ההודעה.

אתמול הכחיש אחמדינג'אד את הדיווחים לפיהם הוא מפציר בחמאס שלא להיענות ליוזמה המצרית להפסקת אש בדרום. בראיון לרשת הטלוויזיה של חיזבאללה, "אל-מנאר", אמר הנשיא האיראני כי "הפלסטינים יכולים למנוע מהציונים להשיג את מטרותיהם באמצעות ההתנגדות".