הנייה: נתייחס בפתיחות ובחיוב לכל יוזמה מדינית

בנאום תקיף שנשא ממקום מחבואו ברצועה, הבטיח ראש ממשלת חמאס בעזה כי ישראל תובס, אך יחד עם זאת אמר כי הוא מוכן לשקול הפסקת אש • "שחר חדש מפציע והניצחון יהיה שלנו", אמר הנייה, אך הוסיף: "אנו מתייחסים בפתיחות ובחיוב לכל יוזמה כדי שהכיבוש ייסוג וכדי שהמעברים ייפתחו"

(דקה)

ראש ממשלה חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, נשא הערב (שני) את נאומו השני מאז תחילת המבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. למרות שתקף בחריפות את ישראל והבטיח כי הניצחון הפלסטיני קרוב, אמר הנייה ממקום מחבואו כי יהיה מוכן לשקול יוזמות להפסקת אש בדרום.

"הכובש הוא אכזר ובני עזה כותבים את ההיסטוריה בדמם, אבל דם הפלסטינים לא יישפך לריק – נשחרר את אדמותינו", אמר הנייה. "ב-17 הימים האחרונים הוטלו אלף טונות של חומרי נפץ ובוצעו אלפי התקפות אוויריות. ההתקפות הן ברבריות ולא ניתן להשוות אותן לעבר".

עם זאת, הבהיר ראש ממשלת חמאס, כי ארגונו ממשיך לעמוד איתן והבטיח שינצח את ישראל. "אתם נלחמים ומה שקורה זה נס אלוהי", אמר הנייה לפלסטינים. "שחר חדש מפציע והניצחון יהיה שלנו. בני עזה לא יפחדו ולא יובסו למרות הפצעים".

רק בסיום דבריו, התייחס הנייה ליוזמות המדיניות ואמר: "אני לא רוצה לדבר על פוליטיקה, אבל ההגנה על פלסטין ועל עזה זו האינתיפאדה שצריכה להיות. אנו מתייחסים בפתיחות ובחיוב לכל יוזמה כדי שהכיבוש ייסוג וכדי שהמעברים ייפתחו".

אולמרט: מקווה שהמאמצים של המצרים יבשילו לסיום הלחימה

גם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התייחס היום למצב הקשה ברצועת עזה ולאפשרות של הפסקת אש עם חמאס. "אנחנו עושים דברים קשים בעזה, אך לא משנאה אלא מחוסר ברירה, לאחר שניסינו כל דרך אפשרית להימנע מאלימות", אמר אולמרט בטקס חניכה של המרכז לגיל הרך בבת ים.

"ידענו שייפגעו חפים מפשע, אבל יש לנו חובה גדולה כלפי תושבי הדרום", הבהיר ראש הממשלה. "כשאני רואה את הנפגעים בצד השני הלב נשבר, אבל חייבים להילחם ברוצחים ובקנאים, באנשים שאין גבול למה שהם יכולים לעשות לעצמם ולאנשיהם".

קודם לכן ביקר אולמרט בבית הספר הישראלי-צרפתי "מקווה ישראל", שם התייחס להפסקת אש אפשרית בדרום. "אני מקווה שהמאמצים עם המצרים בימים האחרונים יבשילו לתוצאה שתאפשר לסיים את הלחימה. אנחנו מקווים שהחיכוך האלים יסתיים במהרה, אולם כדי שזה יקרה, צריכים לקרות שני דברים - הפסקת הירי והפסקת ההתחמשות של ארגון הטרור".