ועדת הבחירות פסלה את מפלגות בל"ד ורע"מ-תע"ל

בתום דיון סוער הוחלט לפסול את 2 המפלגות מהתמודדות בבחירות הקרובות לכנסת ה-18 • נציגי הסיעות הערביות עזבו בתגובה את חדר הישיבות, ובמקום התפתח עימות חריף שכמעט גלש לפסים אלימים • ח"כ טיבי, יו"ר רע"מ-תע"ל: "רק בג"ץ יכריע בנושא" • ח"כ ליברמן: "השלב הבא הוא הוצאת בל"ד מחוץ לחוק"

(2:20 דק')

המפלגות הערביות בל"ד ורע"מ-תע"ל לא יוכלו להתמודד בבחירות לכנסת ה-18 - כך החליטה היום (שני) ועדת הבחירות המרכזית של הכנסת בתום דיון סוער. מפלגת בל"ד נפסלה לאחר ש-26 הצביעו בעד, 3 התנגדו והשופט אליעזר ריבלין, יו"ר הועדה, נמנע. מפלגת רע"מ-תע"ל בראשותו של ח"כ אחמד טיבי נפסלה ברוב של 21 תומכים מול 8 מתנגדים ו-2 נמנעים. טיבי אמר בתגובה כי "רק בג"ץ יכריע בנושא".

נציגי המפלגות הערביות בדיון יצאו במהלכו וח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר כי "אנו לא נשתתף בהצבעה. זה פורום פוליטי וטריבונאל, זו מדינת כל גזעניה". יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה אמר כי "אנו לא רוצים להיות כאן. תעשו מה שאתם רוצים. יהיה משבר עמוק עם הציבור הערבי. זו הפכה להיות מדינת ליברמן ומרזל. גזענים נמאסתם".

ביציאה מחדר הוועדות התפתח עימות חריף בין חברי הכנסת של סיעת בל"ד ועוזריהם לבין ח"כ דוד טל. העימות כמעט גלש לפסים אלימים ורק המאבטחים של הכנסת הפרידו בין הניצים.

לדברי ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, "עכשיו כשהוחלט שבבחירות הקרובות לכנסת ארגון הטרור בלד לא יוכל להתמודד הסתיים השלב הראשון. השלב הבא הוא הוצאת בל"ד מחוץ לחוק משום שהוא ארגון טרור ששם לו למטרה לפגוע במדינת ישראל".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה בתגובה כי "מפלגת העבודה וקדימה עושות את קמפיין הבחירות שלהן לא רק על הגב של הפלסטינים בעזה אלא גם על גבם של אזרחי ישראל בערבים. הפסילה של העבודה וקדימה את המפלגות הערביות היא פוליטיקה זולה".

קדימה: טיבי וחבריו תומכים בחמאס

מוקדם יותר התפתח ויכוח בעקבות הלחימה ברצועת עזה אשר במהלכו אמר ח"כ טיבי כי "יש פה מושב שתפקידו להשמיץ את המנהיגות של הציבור הערבי. אנחנו מתנגדים לציונות כאידיאולוגיה".

"כל העובדות מראות שהעם היהודי הוא לא עם מוסרי. יש כאן ממשלת מלחמה וממשלת השמד. ילדים נהרגים בעזה. 4 אזרחים מול מאות אזרחים שנהרגים בעזה".

ח"כ טיבי ציין כי "רוב אנשי הימין, תומכים בפגיעה באזרחים פלסטינים ואף קוראים לצה"ל להרוג יותר. אנחנו עדיפים עליכם מבחינה מוסרית. חוק השבות הוא חוק אנכרוניסטי". עוד אמר הח"כ כי "הבעיה של מדינת ישראל היא קדימה ואהוד ברק. הדבר הנורא ביותר הוא שיש אנשים שסופרים גופות ומנדטים".

מפלגת קדימה הגיבה בצהריים לדבריו של חבר הכנסת אחמד טיבי, לפיהם "כל קול לקדימה הוא כדור בחזה של ילדים בעזה". במפלגה ציינו כי "אחמד טיבי וחבריו תומכים בחמאס, תומכים בטרור ומתנגדים לכל פעולת מגן של מדינת ישראל, ולכן לדברי הבלע שלהם, אין כל משמעות. קדימה מאמינה שבכנסת ישראל צריכים להיות מיוצגים בעלי דעות שונות ביחס למה שטוב למדינת ישראל ולא לחמאס".

יושב ראש ועדת הבחירות, השופט אליעזר ריבלין אמר בועדה כי "הזכות להיבחר זו הזכות החשובה ביותר במשטר הדמוקרטי. במקביל, הזכות להתמודד בבחירות איננה בלתי מוגבלת. הגבלת הזכות תעשה במצבים קיצוניים ביותר. לכן נדרשת זהירות רבה לאור המשקל הרבה שיש לחופש הביטוי הפוליטי".