אולמרט: מתקרבים ליעדים שהצבנו אבל דרושה סבלנות

ראש הממשלה פתח את ישיבת הממשלה השבועית בהתייחסות למבצע בעזה. "אסור לנו להחמיץ ברגע האחרון את מה שהושג במאמץ לאומי חסר תקדים". שר הביטחון ברק ציין כי אין סתירה בין המשך המבצע למגעים המדיניים

(1:35 דקות)

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, טען הבוקר (ראשון) כי ישראל מתקרבת ליעדים שהציבה לעצמה עם היציאה למערכה בעזה. בדברים שנשא בפתח ישיבת הממשלה, הוא הוסיף כי עדיין "דרושים עוד סבלנות, נחישות ומאמץ, כדי שנגשים את אותם יעדים באופן שנשנה את המציאות הביטחונית בדרום, ואזרחינו יוכלו לחוש ביטחון ויציבות לאורך זמן". את תוצאות הלחימה עד כה כינה אולמרט "הישגים מרשימים"

אולמרט התייחס גם ללחץ הבינלאומי שמופעל על ישראל, ובראשו החלטת מועצת הביטחון של האו"ם להורות על הפסקת אש. "שום החלטה שהתקבלה או שתתקבל בעתיד לא תפקיע מאיתנו את זכותנו הבסיסית להגן על תושבי ישראל", הוא אמר. "אסור לנו להחמיץ ברגע האחרון את מה שהושג במאמץ לאומי חסר תקדים אשר החזיר את רוח האחדות לעם ישראל. לציבור הישראלי, ובעיקר לתושבי הדרום הנמצאים בעורף, יש את הסבלנות והנכונות לכך – גם לממשלה".

"ידענו מראש שזה איננו מאבק קל ופשוט ואף לא השלינו את עצמנו כי מה שנראה טבעי וברור ומובן מאליו לגבי כל מדינה אחרת בעולם, יתקבל במידה ראויה של הסכמה כאשר מדובר במדינת ישראל", המשיך אולמרט. "התובנות הללו לא פגעו ולא פוגעות לרגע, בנחישות ובנחרצות שלנו להגן על תושבינו".

"במקביל לפעילות, נבחן את הנושא המדיני"

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בטרם נכנס לישיבת הממשלה השבועית כי "אנו ממשיכים לפעול להחזרת השקט לדרום ויצירת מצב שתמנע את המשך ההברחות. צה"ל ממשיך לפעול ביעילות באוויר בים וביבשה - במקביל נבחן הנושא המדיני. לדעתי אין סתירה בין הדברים".

השר אלי ישי, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, אמר כי "ישראל צריכה להמשיך לפעול במלוא העוצמה ככל שיידרש. אין לנו עניין לפגוע בחפים מפשע, אבל אסור שיפגעו בנו. ישראל תצטרך ככל הנראה להתמיד בפעילות בעזה זמן ארוך יותר ממה שכולנו הנחנו. אני רוצה לשוב ולומר כי למצרים תפקיד חשוב - אנו מקווים שהיא תפעל להביא לסיום המבצע".

השר זאב בוים אמר כי "יש להרחיב את המבצע ולהשתלט על ציר פילדלפי. יש לנו עוד זמן לעשות את הפעולה. אם לא נשיג מצב בו אנו נתעמת עם הזרוע הצבאית של חמאס - נספוג בסיבוב הבא טילים בטווח ארוך יותר ונשק שובר שיוויון כמו נ"ט".

העיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם כי אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, קרא לראש הממשלה ולשר הביטחון לאשר את הרחבת המבצע הקרקעי בעזה. במהלך סיור של אולמרט וברק בפיקוד דרום ביום חמישי שעבר, אמר להם גלנט כי המבצע הצבאי פתח הזדמנות של "פעם בחיים" לפתור את בעיית חמאס. "אם לא נעשה זאת נחמיץ הזדמנות היסטורי" - אמר גלנט לשניים.

גם הלילה: עשרות יעדים הותקפו

ובעוד שרי הממשלה מתכנסים, נכנס מבצע "עופרת יצוקה" ליומו ה-16. חיל האוויר תקף גם הלילה עשרות יעדים ברחבי רצועת עזה. מצה"ל נמסר כי במהלך הלילה לא היו נפגעים לכוחותינו. בין היעדים שהופצצו - ביתו של מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, אחמד ג'עברי. הוא לא היה בביתו, כיוון שנמצא במקום מסתור מאז החל המבצע בעזה.

בינתיים, בדרום נפלו הבוקר שתי רקטות גראד באזור העיר באר שבע. לא היו נפגעים, אך נזק נגרם למכונית ולעמוד חשמל. רקטה נוספת נחתה בשטח פתוח באיזור נתיבות. במקרה זה לא היו נפגעים או נזק.

חמאס ניסה ליזום הפסקת אש, ישראל סירבה (58 שניות)