גורמים מדיניים: ישראל לא תסכים למתווה שהציעו סרקוזי ומובארק

בתגובה לדברים שהשמיעו נשיא מצרים ועמיתו הנשיא הצרפתי במסיבת עיתונאים משותפת הביעו גורמים בכירים שיראל ספק לגבי הסכמת ישראל להצעתם. עם זאת ציינו כי ההצעה מכילה חידושים שיכולים להוות הישג חשוב לישראל בעקבות ההתייחסות העקיפה של המצרים, בפעם הראשונה, לסוגיית הברחות הנשק לרצועה

"ישראל לא תסכים למתווה שהוצע על ידי הנשיא הצרפתי ונשיא מצרים, לפיו הסדרי הביטחון בגבול עזה-מצרים יוסדרו רק לאחר שתיכון הפסקת אש בעזה". כך אמרו הלילה (רביעי) גורמים מדיניים בכירים בתגובה לדברים שהשמיעו חוסני מובארק וניקולא סרקוזי במסיבת עיתונאים משותפת.

הערכה: מצרים תסרב להציב כוח בינ"ל בעזה »
אובמה: מודאג ממותם של אזרחים »
הנחיות פיקוד העורף ומפת טווחי הרקטות »

גורמים בכירים בירושלים ציינו כי ההצעה מכילה חידושים שיכולים להוות הישג חשוב לישראל, בשל התייחסות המצרים, בעקיפין, בפעם הראשונה לסוגיית ההברחות הנשק לרצועת עזה.

מוקדם יותר הערב הציע הנשיא מובארק הסדר לפיו האש תופסק, מעברי הגבול בין ישראל לעזה ייפתחו לתקופה מוגבלת לצורך הזרמת סיוע הומניטרי, ומשלחות ישראליות ופלסטיניות יגיעו בתוך זמן קצר למצרים כדי לדון בהפסקת אש ארוכה.

עוד העריכו גורמים מדיניים, לקראת הדיון שמתקיים הלילה במועצת הביטחון של האו"ם בניו יורק, כי בסופו תימסר הודעה הצהרתית בלבד ולא החלטה שתנסה לכפות על ישראל הפסקת אש מיידית. כמו כן העריכו גורמים מדיניים בכירים כי במידה ותחליט מועצת הביטחון החלטות שאינו לרוחה של ארצות הברית, תשתמש המעצמה בזכות הוטו שעומדת לרשותה.

במסיבת העיתונאים שקיימו מובראק וסרקוזי אמר הנשיא המצרי "מצרים שפתחה את הדלת לשלום במזרח התיכון, לא יכולה בשום אופן להסכים למצב הנוכחי בין שני הצדדים והדבקות שלהם בעמדתם, והסחבת של מועצת הביטחון. מצרים המשיכה במאמצים שלה מהיום הראשון לתוקפנות".

הנשיא הוסיף כי "מצרים קוראת לישראל ולפלסטינים לפגישה דחופה בה יגיעו להסדרים וערבויות מספיקות על מנת לא לחזור להסלמה הנוכחית. בין היתר יש לערוב לפתיחת המעברים והסרת המצור. מצרים מוכנה להשתתף בכך עם האירופים ועם הקוורטט ועם הישראלים והפלסטינים".

סרקוזי אמר כי "אני מרגיש שנעשתה התקדמות בנושא ואנו יכולים להגיע להסכם בזמן הקרוב. יש לי תקווה כי ניתן יהיה לפתור את המצב".