ר"מ טורקיה: נעביר את דרישות חמאס למועצת הביטחון

ראש הממשלה הטורקי מתח הערב ביקורת על ישראל ואמר כי הוא הציע לאולמרט לתווך בין ישראל וחמאס, אך ראש ממשלת ישראל שהבטיח להעביר לו תשובה בעניין, דווקא פתח במתקפה ברצועה. ארדואן הוסיף כי טורקיה תתווך בין חמאס והאו"ם ותעביר את דרישותיה

"ישראל פגעה בכבודה של טורקיה בכך שתקפה את עזה", כך אמר הערב (ראשון) ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן בראיון לרשת הטלוויזיה "אל ג'זירה". ראש הממשלה הוסיף כי חמאס סומכת על מדינתו וכי טורקיה תעביר את דרישות חמאס למועצת הביטחון של האו"ם הכוללות את הפסקת התקיפה הישראלית והסרת המצור מעל עזה.

סרקוזי: חמאס אחראי לסבלו של העם הפלסטיני
אולמרט לבלומברג: נחושים להמשיך בפעילות ברצועה

לדבריו, הוא הציע לראש הממשלה אהוד אולמרט לתווך בין ישראל וחמאס בנושא חידוש הרגיעה ובנושא המשא ומתן על שחרור גלעד שליט. אולמרט הבטיח לו שיחזיר לו תשובה, אך תחת זאת פתח בתוקפנות על עזה. ארדואן הוסיף כי חמאס כיבד את הרגיעה ואילו ישראל הפרה אותה בכך שהמשיכה בהטלת המצור.

עם תחילת מבצע "עופרת יצוקה", תקף ארדואן את ישראל וכינה את הפעולה "פשע נגד האנושות".
בנוסף הודיע ראש הממשלה כי סוריה הפסיקה זמנית את המשא ומתן העקיף עם ישראל בעקבות היציאה למבצע. לדבריו, התקיפה הישראלית בעזה היא "מכה ליוזמת השלום, בעוד שארצו משקיעה מאמצים רבים למענו".

במקביל, גם העם הטורקי יצא במחאות נגד ישראל. מאות הפגינו בשבוע שעבר מחוץ לשגרירות ישראל במדינה, שרפו מגן דוד וקראו לממשלה להשעות את הקשרים שלה עם ירושלים.

לפני כשבועיים, ביקר ראש הממשלה אהוד אולמרט בטורקיה - ביקור אותו הגדיר פורה. אולמרט נועד אז עם ארדואן בארבע עיניים במשך חמש וחצי שעות. השניים סיכמו בפגישתם, כי המתווכים הטורקים ימשיכו לקדם את המשא ומתן הישיר בין המדינות ולהגיע להבנות שיאפשרו אותו.