סרקוזי: חמאס נושא באחריות כבדה לסבלו של העם הפלסטיני

נשיא צרפת יצא בראיון לעיתונים לבנונים נגד ירי הרקטות מעזה והטיל את האחריות למצב השורר בקרב הפלסטינים על חמאס. מוקדם יותר דווח, כי סרקוזי מעוניין שסוריה תמלא תפקיד בהפסקת הלחימה בין ישראל לחמאס. הנשיא הצרפתי יגיע ביממה הקרובה לאזור וצפוי להיפגש עם ראש הממשלה

"חמאס נושא באחריות כבדה לסבלו של העם הפלסטיני", כך אמר אמש (ראשון) נשיא צרפת ניקולא סרקוזי בראיון לשלושה עיתונים לבנוניים. סרקוזי הוסיף כי על חמאס להפסיק את ירי הרקטות לעבר ישראל אך גינה גם את הפעולה הקרקעית של צה"ל ברצועה. עוד אמר הנשיא הצרפתי כי על ישראל לאפשר העברת ציוד הוניטרי לרצועה.

דיווח: ישראל מסרבת להסכם רגיעה חדש עם חמאס »
הוראות פיקוד העורף ומפת טווחי רקטות »
ברק לבלייר: ישראל לא תאפשר משבר הומניטארי ברצועת עזה »

מוקדם יותר דיווח העיתון הלבנוני אל-ספיר כי נשיאה של צרפת נחוש לחפש אחר דרכים לקידום השלום במזרח התיכון במהלך ביקורו באזור שיחל מחר.

לדבריו של אחד מיועציו של סרקוזי, מעוניין נשיא צרפת שסוריה תמלא תפקיד בהפסקת הלחימה בין ישראל לחמאס. על פי מקור צרפתי צפוי סרקוזי לבקש מנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לשכנע את הנהגת חמאס להפסיק את ירי הרקטות לעבר שטחי ישראל, וזאת עוד לפני דיון על החלטה בינלאומית שתשים קץ לתקיפות צה"ל ברצועה. כמו כן, ינסה סרקוזי בביקורו במזרח התיכון למנוע מהשלכות האירועים בעזה לזלוג ללבנון.

הערב שוחח ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עם נשיא צרפת, לקראת ביקורו באזור מחר. השניים דנו במצב בדרום ישראל וברצועת עזה בעקבות פעילותה של ישראל.

ראש הממשלה ציין כי הצעדים הצבאיים שאישרה ממשלת ישראל עד כה לא נועדו לשוב ולכבוש את עזה, וכי ההפרדה בין ארגוני הטרור ואנשיהם לבין האזרחים החפים מפשע החיים ברצועה – הינה ברורה. "מדינת ישראל עושה רבות על מנת לסייע לאוכלוסיה ככל הניתן ובמסגרת זו מעבירה סיוע הומניטארי רב".

ראש הממשלה הוסיף בשיחה עם סרקוזי כי במקביל לפעילות הצבאית בשטח, תמשיך ישראל להעביר סיוע הומניטארי לתושבי הרצועה, וזאת כדי למנוע משבר. ראש הממשלה ונשיא צרפת סיכמו כי ימשיכו לדון בנושא במהלך פגישתם מחר בערב.

ישראל לא תפסיק את הפעילות בטרם תבסס את היעדים שקבעה לעצמה

במהלך היום שוחח אולמרט גם עם נשיא רוסיה, דימטרי מדבדב ואמר לו כי ישראל לא יכלה שלא להגיב על הירי המתבצע על תושביה במשך שנים, כולל בזמן שבו התחייב החמאס לרגיעה – אך הפר אותה שוב ושוב, ועל כן יצאה למבצע שמטרתו השגת שקט לאזרחיה מול ארגון טרור הממרר את חייהם.

כמו כן הודגש בשיחה כי ישראל לא תוכל להפסיק את פעילותה הצבאית בטרם תבסס את היעדים שקבעה לעצמה. הדבר יכול להתבצע בין באמצעים צבאיים נוספים ובין באמצעים מדיניים אותם צריכה לגבש הקהילה הבינלאומית.