מרידור: אחרי 5 שנים של חיים נוחים בבית - אני חוזר לליכוד

חזרתם של ה"נסיכים הפוליטיים" לליכוד נמשכת. דן מרידור ערך מסיבת עיתונאים במצודת זאב, בה תקף את התנהלות ממשלת קדימה והודיע שהוא שב לחיים הפוליטיים. לימור לבנת אמרה כי היא מברכת על החזרה לתנועה לקראת הפריימריז אהוד ברק אמר כי זה לא תחליף "לדרך ולמנהיגות"

(2:47 דקות)

דן מרידור הודיע הבוקר (ראשון) רשמית על חזרתו לליכוד. במסיבת העיתונאים שערך השר לשעבר במצודת זאב בתל אביב, הוא תקף את התנהלות ממשלת "קדימה" בתחומי הביטחון והכלכלה.

"ראיתי מה קרה במדינה והחלטתי לחזור לפעילות ציבורית אחרי חמש שנים של חיים נוחים בבית" אמר. מרידור מצטרף לבני בגין, נסיך פוליטי נוסף שהצהיר בשבוע שעבר על מועמדותו בבחירות המקדימות של הליכוד.

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו אמר לאחר נאומו של מרידור כי הוא "אדם עתיר ניסיון, מהמנוסים שיש, נקי כפיים". נתניהו הוסיף כי "אנחנו מקיימים שיחות בשנתיים האחרונות על אסטרטגיית הביטחון של מדינת ישראל ועל הנושאים הרגישים ביותר ועל אסטרטגיית השלום. שלום אמיתי ומבוסס על ביטחון. המצטרפים החדשים מצטרפים לסיעה מצוינת יחד נוכל להביא להצלחתה של המדינה".

חברת הכנסת מהליכוד, לימור לבנת, אומרת הבוקר כי היא תומכת במגמת החזרה לתנועה לקראת הפריימריז.

"אנשים שבעבר היו להם טענות והיו להם קשיים, באים היום חזרה ואומרים אנחנו מתכנסים תחת מנהיגותו של בנימין נתניהו. אנחנו היום באים דווקא בשעת החירום הזאת, כי אנחנו חושבים שאסור שקדימה תהיה מי שמנהיגה את המדינה ואנחנו באים ומצטרפים כי אנחנו לא יכולים לשבת יותר בבית" - דברי לבנת בראיון לרדיו ירושלים.

יושב ראש מפלגת העבודה, אהוד ברק אמר על חזרתם של פוליטיקאים ותיקים לליכוד כי "הצטרפות של אנשים, גם אם ראויים, אינם תחליף לדרך, מנהיגות ונבחרת". ובתוך כך, למרות המגעים שניהל, הרמטכ"ל לשעבר משה בוגי יעלון טרם החליט האם להצטרף לליכוד.

(1:14 דקות)

פרשנות: מרידור לא שינה ככל הנראה את דעתו על בנימין נתניהו אולם הדחף הבוער שלו להשפיע גרם לו לחזור. מבחינתו של יו"ר הליכוד מדובר בהישג אדיר – מרידור הוא מעין "מלבין כתמים", פוזל למרכז. נראה כי נתניהו באמת מעריך את מרידור, ורוצה לתת לו את תיק הביטחון או את תיק החוץ בממשלתו – אבל מבין כי הם ילכו לשותפות קואליציוניות.

ביבי היה מאוד רוצה את אוריאל רייכמן, שהיה פעם בקדימה, כשר חינוך ואף דובר על אסף חפץ כשר לביטחון הפנים. שר האוצר של ביבי הוא סטנלי פישר, מי שהוא הביא למלא את תפקיד של נגיד בנק ישראל.