היום: שבע שנים להירצחו של רחבעם זאבי

היום מצוין יום השנה השביעי להירצחו של השר רחבעם (גנדי) זאבי, שנרצח בכניסה לחדרו במלון היאט בירושלים על ידי מחבלים של ארגון החזית העממית • טקס אזכרה ממלכתי יערך בשעה שלוש סמוך לקברו בהר הרצל שבירושלים <BR><BR><BR>

ישראל מציינת היום את יום השנה השביעי להירצחו של מנהיג תנועת מולדת לשעבר, השר רחבעם (גנדי) זאבי, שנרצח בכניסה לחדרו במלון היאט שבירושלים. גנדי שהיה שר התיירות, חבר כנסת ואלוף במילואים וממנהיגי הימין הקיצוני, נרצח ב- 17 באוקטובר 2001, על ידי שלושה מחבלים פלסטיניים מתנועת החזית העממית.

הוא נולד בירושלים בשנת 1926, למד בבית הספר המחוזי בגבעת השלושה והיה חבר בתנועת הנוער "מחנות העולים". בצעירותו התגייס לפלמ"ח ולחם במלחמת העצמאות כקצין מודיעין של חטיבת יפתח. בהמשך שירותו הצבאי שירת זאבי כקצין מבצעים בפיקוד הצפון ובפיקוד הדרום, וכמפקד גדוד בגולני. בשנת 1964 קיבל דרגת אלוף ופרש מצה"ל בשנת 1973.

את הקריירה הפוליטית שלו החל 'גנדי' בשנת 1974 כאשר מונה על ידי ראש הממשלה דאז יצחק רבין כיועץ לענייני טרור. את נטיותיו הימניות החל לבטא בפומבי בשנת 1985 כאשר החל לדבר על טרנספר של ערביי יהודה שומרון ורצועת עזה. זאבי ראה את עניין הטרנספר כפיתרון היחיד לבעיית ישראל מול הפלסטיניים.

בשנת 1991, הצטרף לממשלתו של יצחק שמיר ומונה לשר בלי תיק, ולחבר הקבינט הביטחוני. הוא פרש מהממשלה שנה לאחר מכן ב- 1992 על רקע ועידת מדריד.

בכנסת ה- 13 היה זאבי אחד מהמתנגדים הבולטים ביותר של הסכם אוסלו ולא פחד להתבטא נגדו. בשנת 1996 סירב להצטרף לממשלה בראשותו של בנימין נתניהו, אך המשיך להביע את תמיכתו מבחוץ. תפקידו הפוליטי האחרון היה בשנת 2001, כאשר הצטרף לממשלתו של אריאל שרון, שם כיהן כשר התיירות. יומיים לפני התפטרותו מתפקיד שר בממשלה זו, במחאה על החלטת ראש הממשלה להוציא את כוחות צה"ל מחברון , נרצח זאבי על ידי שלושת המחבלים הפלסטיניים.


טקס האזכרה הממלכתי לזכרו, יתקיים היום (רביעי) בשעה שלוש סמוך לקברו בהר הרצל שבירושלים, בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה אהוד אולמרט ושר הביטחון אהוד ברק. בשעה 13:00, תתקיים ישיבת אבל מיוחדת לזכרו בכנסת ישראל.