מקסיקו: המונים יצאו אל הרחובות והפגינו נגד האלימות

למרות הבטחתו של הנשיא, פליפה קלדרון, מקרי הרצח והחטיפה נמצאים במגמת עלייה במקסיקו וקרטלי הסמים ממשיכים לאיים על המשטרה ועל האזרחים. ברחבי מקסיקו רבבות של אזרחים נהרו אל הרחובות וצעדו במחאה על האלימות

עשרות אלפי מקסיקנים המתוסכלים מגל האלימות הגואה במדינתם, יצאו אמש (שבת) אל הרחובות וקראו לממשלה לפעול כדי לעצור את הרציחות, החטיפות ותקריות הירי. רבים מהמפגינים נשאו עמם תמונות של יקיריהם שנחטפו, ונשאו שלטים שעליהם נכתב "מספיק זה מספיק".

בבירה, מקסיקו סיטי, המוני מפגינים לבושים בלבן ונושאים נרות גדשו את המסלול בן ארבעת הקילומטרים שבין "אנדרטת מלאך העצמאות" לכיכר זוקאלו. מעט לאחר שהחלה המחאה, העריכה הממשלה כי 50 אלף איש נמצאים במקום, אולם אלפים המשיכו לנהור לרחובות. אלפי מקסיקנים נוספים צעדו בערים אחרות לאורך המדינה. על פי הערכות מספרם הכולל של המפגינים מגיע ל-150 אלף.

אחת המפגינות, רומאנה קווינטרה, בת 72, החזיקה בתמונת נכדה התינוק שנחטף לצורכי כופר לפני כחמש שנים. שני אנשים נכלאו אז אולם הם סרבו למסור היכן נמצא התינוק. "אנו נואשים. אנחנו נאבקים במשך חמש שנים וזקוקים לתשובה", אמרה קווינטרה. "אנו מבקשים מהרשויות בכל ליבינו להיות יותר רגישות. נראה שדבר כזה מעולם לא קרה להם, אחרת הם היו יותר רגישים".

המחאות ההמוניות אתגרו את נשיא מקסיקו, פליפה קלדרון, אשר הגדיר את המלחמה בפשע כעדיפות עליונה. קלדרון הציב יותר מ-25 אלף שוטרים וחיילים שאמורים היו לחזק את שליטת המדינה באזורים הנמצאים תחת השפעות קרטלי הסמים.

למרות שכמה מראשי ארגוני הסמים במקסיקו נעצרו, המצב במדינה המרכז-אמריקנית כמעט ולא השתפר מאז החל קלדרון במלחמתו בפשיעה. נתוני הרצח נמצאים במגמת עלייה בעוד הקרטלים נאבקים זה בזה על שליטה בנתיבי הסחר בסמים, ומארגנים מתקפות קטלניות נגד המשטרה.