דיווח: חיזבאללה מגייס תמיכה נגד ישראל בשמאל הבינ"ל

מאז מלחמת לבנון השנייה פועל הארגון לגיוס תמיכה בינלאומית למטרותיו, כך מדווח ה"לוס אנג'לס טיימס" • פעילים המזוהים עם הארגון נשלחים לכנסים שם הם משלבים בין התנגדות לישראל לאנטי-גלובליזציה • "הצלחנו לקרוא תיגר על ההגדרה של חיזבאללה כארגון טרור" אומרים גורמים המזוהים עם הארגון

חיזבאללה פועל להרחבת טווח הפעולה הבינלאומי שלו על ידי ייסוד קשרים עם קבוצות שמאל ופעילי איכות סביבה אשר מתנגדים למדיניות הפוליטית והכלכלית האמריקנית - כך דיווח אתמול (שבת) העיתון "לוס אנג'לס טיימס".

מטרת הרחבת שיתוף הפעולה עם המערב, אומרים מומחים, היא לגייס תמיכה להתנגדות מזויינת לישראל. דרך הפעולה של הארגון היא קשירת קשר בין ההתנגדות של חיזבאללה לישראל להתנגדות של אותם פעילי שמאל למדיניות המערבית בה הם רואים סכנה למדינות המתפתחות ולסביבה.

"חיזבאללה מודע היום לחשיבות של טיפוח הקשרים עם המערב" אומרת פרופסור לילה ע'אנם, פרופסור בסורבון בפריז שעוקבת אחר חיזבאללה. לדברי ע'אנם "פורומים חברתיים פתוחים לדיון. הם נותנים הזדמנות לקבוצות כמו חיזבאללה להשתתף, ולהציג את דעותיהם".

בארצות הברית נמנה הארגון המוסלמי-שיעי על ארגוני הטרור. מסיבה זו נשלחים לכנסים הנערכים שם עובדי "מרכז ביירות ללימודים אסטרטגים" - מכון שמהווה את מאגר המוחות של חיזבאללה ונציגיו נשלחים להשתתף בכנסים מטעם הארגון בחו"ל.

"חיזבאללה הצליח לשלב את רעיון ההתנגדות בזה של האנטי גלובליזציה" סיפר לעיתון עבדאל חלים פדלאללה, סגן נשיא מרכז ביירות ללימודים אסטרטגיים.

"דרך הקשרים שלנו עם הקבוצות הללו, הצלחנו לקרוא תיגר על ההגדרה של חיזבאללה כארגון טרור מוסלמי, ולשכנע חלק מפעילי השמאל הבינלאומים שאנחנו יכולים להיות שותף חזק" הוא אמר.

למרות ההבדלים האידיאולוגיים המשמעותיים בין חיזבאללה וקבוצות השמאל הללו, ההתנגדות למבצעים הצבאיים אותם מובילה ארצות הברית והמדיניות הכלכלית שמכתיבה וושינגטון - חיברו את התנועות יחד.

חיזבאללה 2008: תנועה בינלאומית למלחמה בישראל

בשנתיים שחלפו מאז מלחמת לבנון השנייה מנסה חיזבאללה לטשטש את קריאותיו הקודמות להקמת מדינה מוסלמית בלבנון, שם שיעים וסונים מהווים למעלה מ-60% מהאוכלוסיה.

הרטוריקה בה משתמשים מנהיגי הארגון השתנתה מדתית - לפוליטית. כעת שוקדים בחיזבאללה על הצגת הארגון כתנועה בינלאומית הנלחם בישראל.

גורמים רשמיים הקשורים לחיזבאללה, מייצגים את הארגון בכנסים של הפורום החברתי העולמי - כינוס נגד הגלובליזציה שמהווה את ועידת הפסגה העולמית של פעילי שמאל ושל ארגונים המתנגדים לגלובליזציה.

לדברי פאדלאללה, חברים של צוות החשיבה המזוהה עם חיזבאללה אפילו הוזמנו בשנת 2007 לפגישה אקסקלוסיבית של מארגני הפורום.

עם זאת, ישנם פעילי שמאל שאינם מרוצים מהאימוץ של חיזבאללה לחיק תנועת האנטי גלובליזציה הבינלאומית - אחד מהם הוא זיאד מג'אד, חוקר פוליטי וחבר בתנועה הדמוקרטית הלבנונית.

זיאד, שמחלק את חייו בין ביירות לפאריז אומר כי אותם פעילי שמאל שוכחים מה עומד מאחורי ארגונים איסלמים קיצוניים כמו חיזבאללה "הם שוכחים את הפעולות האלימות בהן הם נוקטים, את העובדה שהארגונים מפרים זכויות אדם".

ובתוך כך, אמש ציטט העיתון "אל-קודס אל-ערבי" היוצא בלונדון מקורות ערביים, שטוענים כי איראן העבירה לחיזבאללה טילים מתקדמים שיכולים לפגוע במטרות בעומק שטח ישראל. על פי הדיווח, הטילים צוידו במנגנוני ניווט מתקדמים, שיאפשרו להם לפגוע במטרות באופן מדויק יותר, וכן, כי הטילים כבר מוכנים לשימוש ונסראללה ישגרם אם ישראל או ארה"ב ינסו לתקוף את איראן. עם זאת, לא נמסר כיצד הגיעו הטילים ללבנון ובאיזו כמות מדובר.