לפני ההצבעה על התקציב: סטודנטים הפגינו מול ביתה של לבני

הסטודנטים אמרו כי מאחר ולבני שואפת לכהן כראש ממשלת ישראל עליה לעמוד בפרץ אל מול ניסיונות האוצר להעלות את שכר הלימוד האוניברסיטאי. שוטרים הוזעקו למקום וההפגנה פוזרה, אך בהתאחדות מבטיחים - ההפגנה הבוקר היא רק ההתחלה

הבוקר (ראשון) תערך ישיבת הממשלה המרתונית בנושא תקציב המדינה וחוק הסדרים לשנת 2009. מחוץ לביתה של שרת החוץ ציפי לבני התייצבו סטודנטים שמודאגים מהעלאת שכר הלימוד שלהם וקראו לה להצטרף אליהם "במלחמה על החינוך בישראל".

יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, גיל גולדנברג הסביר מדוע בחרו הסטודנטים להעיר מוקדם דווקא את שרת החוץ: "בתור מי ששואפת לכהן בקרוב כראש ממשלת ישראל, אנו מצפים משרת החוץ לבני לעמוד איתן כנגד ניסיונותיו של משרד האוצר להפר את ההסכם עליו חתמה הממשלה רק לפני כשנה ולהעלות את שכר הלימוד".

הסטודנטים מספרים כי "אנשי השב"כ שהיו במקום הופתעו למראה הסטודנטים, אך השכנים יצאו החוצה ודווקא באו לעודד ולחזק את ידי הסטודנטים". בסופו של דבר הוזעקו למקום שוטרים והמפגינים התפנו. באגודת הסטודנטים מבטיחים כי בהמשך השבוע הם ימשיכו במחאתם.

לפני כשבועיים הופיעו נציגי משרד האוצר בפני ועדת החינוך של הכנסת והודיעו כי משרדם החליט ששכר הלימוד האוניברסיטאי יגדל בשנה הקרובה ב6%. לדברי נציגי משרד האוצר ההשתפות הקבועה של הממשלה בשכר הלימוד בתקציב האוניברסיטאות לא תגדל ב-6% כמו בשנים עברו ולכן הסטודנטים יצטרכו לשאת בנטל.

בשנים האחרונות השתתפה הממשלה ב-26% מהמימון וכעת, הסבירו נציגי האוצר, ההשתתפות תשוב לעמוד על 20% - כמו בשנים עברו.

כצפוי, עורר הדיווח את זעמם של הסטודנטים שאמרו: "פקידי האוצר מנסים בכל כוחם ובדרכים שונות לפגוע שוב ושוב בציבור הסטודנטים בישראל. אנו כנציגי הסטודנטים לא נוכל להרשות זאת, ונפעל בכל כוחנו על מנת למנוע ולבטל את הגזירות החמורות הללו".

גם חברים בוועדת החינוך הביעו התנגדות להכבדת נטל התשלומים על הסטודנטים ויו"ר ועדת החינוך, ח"כ מיכאל מלכיאור (העבודה - מימד) אמר "הנטל על הסטודנטים גדול ועל המדינה להקל עליהם ולא להוסיף מעמסה על גבם. אני מברך על המו"מ המתקיים בימים אלו עם האוניברסיטאות אך במידה ולא יהיה הסכם נפעל להעברת החוק להגדלת התקציבים".