רוסיה: נסייר מול חופי פוטי

סגן הרמטכ"ל הרוסי, אנטולי נוגוביצין, הודיע כי הצי הרוסי יקיים סיורים מול עיר הנמל. הגאורגים מוחים על טענות הרוסים לפיהן מדובר בחלק מהסכם הפסקת האש ואומרים: "זה לא כתוב בשום הסכם". מדינות המערב ממשיכות לתקוף את רוסיה - גרמניה הודיעה כי היא מצפה שהנסיגה תושלם באופן מיידי

ספינות של הצי הרוסי ימשיכו לסייר באזור עיר הנמל הגאורגית פוטי שלחופי הים השחור – כך הודיע אתמול (שבת) סגן הרמטכ"ל הרוסי, אנטולי נוגוביצין. הסיורים מהווים, לדבריו, חלק מההבנות שהושגו בהסכם הפסקת האש בין מוסקבה לטביליסי בתיווכה של צרפת. הגאורגים, לעומת זאת, אומרים כי מדובר בהפרה של ההסכם.

"עדיף שנשב על הגדר? איזו מטרה נשרת כך?", תהה נוגוביצין אחרי שנשאל לשם מה יתקיימו הסיורים מול חופי פוטי, הנחשבת לעיר נמל חשובה ומרכזית. "הכוחות הגאורגיים ייסעו באזור על האמרים, יעבירו תחמושת במשאיות ואנחנו אמורים רק להסתכל?".

יו"ר מועצת הביטחון של גאורגיה, קאחה לומאיה, תקף את ההודעה הרוסית ואמר: "זה לא נמצא בשום הסכם, כולל זה שהושג בתיווכו של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי".

כ-1,000 מתושבי פוטי הפגינו היום נגד נוכחותם של כ-20 חיילים רוסים בעמדה שהוצבה מחוץ לעיר. המפגינים שנשאו שלטים וקראו קריאות נגד הרוסים, אמרו כי "אין לצבא הרוסי כל זכות להיות שם". החיילים הסבירו למפגינים כי הם מהווים חלק מהכוח לשמירת שלום שמוסקבה מתכוונת להציב באזור.

בינתיים, חזרו החיילים הגאורגים לעמדותיהם לאורך הכביש המהיר המחבר בין מזרח למערב גאורגיה ומהווה את עורק התנועה המרכזי של המדינה. יחד עם זאת, אמרו הגאורגים כי הרוסים מתכוונים להמשיך את נוכחותם בתוך דרום אוסטיה על ידי הצבת שמונה עמדות מחסום במחוז הבדלני.

בתוך כך, ממשיכות מדינות המערב לתקוף את הרוסים ולדרוש מהם לעזוב מיד את שטחה של גאורגיה. דובר ממשלת גרמניה אמר היום כי ארצו מצפה שמוסקבה תשלים את הנסיגה באופן מיידי. לדבריו, הקאנצלרית אנגלה מרקל שוחחה בטלפון עם עמיתה הגאורגי, מיכאיל סאאקשווילי, שעדכן אותה כי הנסיגה הרוסית טרם הושלמה.

משרד ההגנה הרוסי הצהיר אמש כי חייליו סיימו את הנסיגה מגאורגיה ומי שנשאר בשטח הם כוחות לשמירת שלום. ארה"ב דחתה את טענות הרוסים והבית הלבן פרסם הצהרה בה נאמר כי "לא הושלמה הנסיגה מהשטחים שבשליטת גאורגיה".