בריטניה: שלושה נעצרו בחשד שאיימו על ראש הממשלה

המשטרה הבריטית עצרה שלושה גברים, שעל פי החשד איימו להתנקש בחייהם של ראש הממשלה, גורדון בראון, וקודמו לתפקיד, טוני בלייר. השלושה שעל פי החשד שייכים לארגון המכנה עצמו "אל קאעדה בבריטניה", הזהירו בהודעה כי ייפתחו בגל של פיגועי טרור נגד מטרות בריטיות בממלכה וברחבי העולם אם כוחות הצבא הבריטיים לא יסוגו מעיראק ומאפגניסטן

משטרת בריטניה עצרה בשבוע שעבר שלושה גברים בחשד שאיימו להתנקש בראש הממשלה, גורדון בראון ובראש הממשלה לשעבר, טוני בלייר, אם לא ייסוגו הכוחות הבריטים מעיראק ומאפגניסטן. כך דיווח שלשום (שישי) עיתון ה"טיימס" הבריטי.

על פי הדיווח, השלושה נעצרו לאחר שקבוצה המזוהה עם ארגון אל קאעדה בבריטניה, שלה על פי החשד הם משתייכים, פרסמה בחודש ינואר הודעה באתר אינטרנט המזוהה עם אל קאעדה, ובה איום מפורש להתנקש בראשי המדינה. בהודעה שפרסמו הם הזהירו בנוסף מפני גל של פיגועי התאבדות נגד מטרות בריטיות בממלכה וברחבי העולם, זאת אם לא יעמדו בדרישותיהם, בהם "נסיגה מלאה של הכוחות הבריטים מאפגניסטן ועיראק" ושחרורם של אסירים מוסלמיים.

"אם הממשלה הבריטית לא תעמוד בדרישותינו השהידים של ארגון אל קאעדה בבריטניה יסמנו כמטרה את כל המנהיגים במדינה, ובמיוחד את טוני בלייר ומחליפו גורדון בראון. כמו כן, נסמן כמטרה את כל השגרירויות הבריטיות ברחבי העולם", כך נאמר בגוף ההודעה שכאמור פורסמה באתר האינטרנט המזוהה עם אל קאעדה, שהעלתה את חשדם של כוחות הביטחון בממלכה.

שניים מהחשודים נעצרו בנמל התעופה מנצ'סטר בעת שניסו לעלות על טיסה להלסינקי שבפינלנד וחשוד נוסף נעצר בעיירה אקרינגטון. במשטרה הבריטית העלו חשש כי קיים קשר בין מעורבות השלושה בפעילות טרור לתאי טרור בהלסינקי. השלושה יישארו ככל הנראה במעצר להמשך חקירתם ועל פי שעה לא ברור אם המשטרה הבריטית תצליח לגבש נגדם תשתית ראייתית מספקת לכתב אישום.

ביום שלישי השבוע נחשף כי חברי תא טרור בבריטניה מואשמים כי תכננו להתנקש במלכה אליזבת ובמשפחת המלוכה הבריטית. כך על פי פרסומים של העיתון הבריטי "הדיילי טלגרף". חברי התא נתפסו כשעליהם הוראות להכנת מטעני נפץ, פרטים על המלכה אליזבת ובני משפחתה, וכמו כן, פרטים על מועדי פתיחה של מעונם הרשמי של בני המלוכה ושעות הפתיחה של אתרים מרכזיים בלונדון כמו בניין הפרלמנט, הטאוור ברידג' והרכבת התחתית. בנוסף היו ברשותם פרטים דומים גם על הרכבת התחתית בניו יורק, ובוושינגטון.

יש לציין כי רמת הכוננות של כוחות הביטחון בממלכה היא גבוהה מאוד ועל פי סוכנות הביון הבריטית "ישנה סבירות גבוהה מאוד למתקפות טרור עתידיות ברחבי המדינה". עוד נמסר על פי הדיווח, כי כוחות הביטחון בבריטניה חוששים כי השימוש ההולך וגובר של ארגוני הטרור באינטרנט על מנת להפיץ את מסריהם ותעמולתם הקיצונית, עלולה להסית צעירים ולדרבן אותם לבצע פעולות טרור ברחבי המדינה.