ארה"ב: למרות הדיווחים הרוסים לא השלימו הנסיגה מגיאורגיה

למרות דיווחי משרד ההגנה הרוסי כי הושלמה הנסיגה מגיאורגיה וכי באזור נותרו כעת רק כוחות משקיפי שלום, דוחה ארה"ב את הדברים וטוענת כי אין עדיין עדויות מהותיות לנסיגת הכוחות. נשיא ארה"ב בוש ועמיתו הצרפתי סרקוזי, דנו בהתפתחויות והסכימו כי רוסיה אינה עושה מספיק למילוי התחייבויותיה באזור

משרד ההגנה הרוסי הודיע אמש (שישי) כי הצבא הרוסי השלים את נסיגת הכוחות מגיאורגיה, וזאת כשבועיים לאחר תחילת הלחימה באזור הבדלני בדרום אוסטיה. ארה"ב מצידה דוחה את הדברים וטוענת כי אין עדיין עדויות מהותיות לנסיגת הכוחות.

לטענת רוסיה, בוצעה הנסיגה בשעות הצהריים והסתיימה על פי התוכנית, בשעות הערב. כך על פי הודעת משרד ההגנה הרוסי. עוד נמסר כי באזור גיאורגיה נותרו כעת רק כוחות משקיפי שלום, שהיו שם עוד לפני פרוץ הקרבות ושנועדו לשמירת הסדר באזור המפורז.

למרות הדיווחים ברוסיה דוחים בוושינגטון את הדברים ואומרים כי נסיגת הכוחות הרוסים אינה משמעותית. דובר הבית הלבן גורדון ג'ונדרו אמר כי "לא הושלמה הנסיגה, מהשטחים שבשליטת גיאורגיה". נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש ועמיתו נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, שוחחו על ההתפתחויות האחרונות בגיאורגיה והסכימו כי רוסיה אינה עושה די על מנת למלא את התחייבויותיה באזור.

הבוקר אמר גנרל אמריקני הנמצא בטביליסי כי אם אכן מתבצעת נסיגה רוסית הקצב שלה איטי מדי, והרוסים נסוגים ממעט מדי שטחים. לדברי הגנרל הבכיר, ג'ון קראדון, הנסיגה הרוסית מגאורגיה כמעט ואינה מורגשת. "לפי המידע שבידי, אם הרוסים נסוגים הם עושים זאת בקצב של חילזון - מעט מדי והרבה יותר מדי לאט".

בהתבטאות נדירה אישר מוקדם יותר שגריר ארצות הברית במוסקבה, ג'ון ביירל, את הצעדים הראשוניים שנקטה רוסיה בגאורגיה ותיאר את תגובתו הראשונית של הקרמלין כלגיטימית - זאת מאחר והכוחות הרוסים הותקפו על ידי הגאורגים.

השגריר האמריקני הטרי ברוסיה אמר את הדברים לעיתון "קונמרסנט". "ארצות הברית לא רצתה לראות את המצב מדרדר לאלימות - והבהרנו זאת היטב" הוא אמר. ביירל הזהיר גם מפני ההשלכות שיהיו להסלמה ביחסים בין גאורגיה לרוסיה על הרצון של עסקים אמריקנים להשקיע ברוסיה. "ראינו את ההרס של מרקם החיים האזרחיים כמו גם את הקריאות של בכירים במוסקבה להחליף את הממשלה הגאורגית שנבחרה בבחירות דמוקרטיות. הועלו שאלות לגבי הרצף הטריטוריאלי הגאורגי - לכן האמנו שרוסיה הרחיקה לכת".