דיווחים בגיאורגיה: רוסיה החלה בנסיגה מהמדינה

כוחות צבא רוסיה החלו בנסיגה מגיאורגיה מכמה מוקדים מרכזיים בהם שהו במהלך הלחימה בשבועיים האחרונים, כך על פי דיווחו של מזכיר מועצת הביטחון בגיאורגיה. שיירות צבאיות נוסעות צפונה לאזור הגבול עם רוסיה מאזור הערים גורי, סנאקי ואיגואטי

21 שניות

מזכיר מועצת הביטחון בגיאורגיה, אלכסנדר לומאיה אומר כי כוחות צבא רוסיה החלו אמש (שישי) בנסיגתם מכמה מוקדים בהם שהו במהלך הלחימה בשבועיים האחרונים. על פי גורמים בגורי, עזבו את העיר שבמרכז המדינה, כ-40 כלי רכב צבאיים של רוסיה בדרכם צפונה, לאזור הגבול עם רוסיה.

על פי דיווחים נוספים החלו שיירות של הכוחות הרוסיים לצאת גם משתי ערים מרכזיות נוספות במערב המדינה. בעיר סנאקי, עזבו 83 כלי רכב משוריינים ומשאיות משא צבאיות את הבסיס הסמוך לעיר והחלו להתקדם לעבר הגבול עם חבל אבחזיה הבדלני. משטרת גיאורגיה דיווחה כי כלי הרכב הגיעו מהבסיס שהיה תחת שליטה רוסית יותר משבוע. כמו כן, על פי דיווחים נוספים החלו כוחות צבא רוסיים לצאת גם מתחומי העיר איגואטי.

יציאת הכוחות מגיעה על רקע הבטחתו של נשיא רוסיה, דימיטרי מדבדב, להסיג את כוחות צבאו מגבולות גיאורגיה עד לסוף היום.

מוקדם יותר אישר שגריר ארצות הברית במוסקבה, ג'ון ביירל, בהתבטאות נדירה, את הצעדים הראשוניים שנקטה רוסיה בגאורגיה ותיאר את תגובתו הראשונית של הקרמלין כלגיטימית - זאת מאחר והכוחות הרוסים הותקפו על ידי הגאורגים.

השגריר האמריקני הטרי ברוסיה אמר את הדברים לעיתון "קונמרסנט". "ארצות הברית לא רצתה לראות את המצב מדרדר לאלימות - והבהרנו זאת היטב" הוא אמר. ביירל הזהיר גם מפני ההשלכות שיהיו להסלמה ביחסים בין גאורגיה לרוסיה על הרצון של עסקים אמריקנים להשקיע ברוסיה. "ראינו את ההרס של מרקם החיים האזרחיים כמו גם את הקריאות של בכירים במוסקבה להחליף את הממשלה הגאורגית שנבחרה בבחירות דמוקרטיות. הועלו שאלות לגבי הרצף הטריטוריאלי הגאורגי - לכן האמנו שרוסיה הרחיקה לכת".

נסיגת הצבא הרוסי מגיעה לאחר שהגנרל הבכיר האמריקני, ג'ון קראדון, אמר שהנסיגה הרוסית מגאורגיה כמעט ואינה מורגשת. "לפי המידע שבידי, אם הרוסים נסוגים הם עושים זאת בקצב של חילזון - מעט מדי והרבה יותר מדי לאט".