"התגובה הראשונית של רוסיה בדרום אוסטיה הייתה לגיטימית"

שגריר ארצות הברית במוסקבה אמר בראיון לעיתון רוסי כי לצבא הרוסי לא הייתה ברירה אלא להשיב לאש שנפתחה עליו על ידי הכוחות הגאורגים. עם זאת הבהיר השגריר - ארצות הברית לא רצתה לראות את המצב מדרדר כל כך, רוסיה הרחיקה לכת. השגריר אף הזהיר מההשלכות שיהיו לקונפליקט על השקעות אמריקניות ברוסיה. ובתוך כך, הצבא הרוסי החל בנסיגתו מגורי

שגריר ארצות הברית במוסקבה, ג'ון ביירל, אישר בהתבטאות נדירה את הצעדים הראשוניים שנקטה רוסיה בגאורגיה ותיאר את תגובתו הראשונית של הקרמלין כלגיטימית - זאת מאחר והכוחות הרוסים הותקפו על ידי הגאורגים.

בכירים אמריקנים, בתוכם נשיא ארצות הברית בעצמו, מתחו ביקורת חריפה מאוד על פעולותיה של מוסקבה בגאורגיה, אולם לא התייחסו לשרשרת האירועים שהובילה לקונפליקט.

השגריר הטרי של ארצות הברית ברוסיה אמר את הדברים לעיתון "קונמרסנט". "ארצות הברית לא רצתה לראות את המצב מדרדר לאלימות - והבהרנו זאת היטב" הוא אמר. ביירל הזהיר גם מפני ההשלכות שיהיו להסלמה ביחסים בין גאורגיה לרוסיה על הרצון של עסקים אמריקנים להשקיע ברוסיה.

"ראינו את ההרס של מרקם החיים האזרחיים כמו גם את הקריאות של בכירים במוסקבה להחליף את הממשלה הגאורגית שנבחרה בבחירות דמוקרטיות. הועלו שאלות לגבי הרצף הטריטוריאלי הגאורגי - לכן האמנו שרוסיה הרחיקה לכת".

בשעה האחרונה החלו להתקבל דיווחים על נסיגת הצבא הרוסי מהעיר גורי. מוקדם יותר היום אמר הגנרל האמריקני הבכיר ג'ון קראדון כי הנסיגה הרוסית מגאורגיה כמעט ואינה מורגשת. "לפי המידע שבידי, אם הרוסים נסוגים הם עושים זאת בקצב של חילזון - מעט מדי והרבה יותר מדי לאט". ואולם כעת, כאמור, החלו להתקבל דיווחים לפיהם הצבא הרוסי נסוג.