סוריה: אסד ומדבדב לא דיברו על הצבת טילים בשטחנו

אמש התפרסם כי הנשיא הסורי המבקר במוסקבה הציע כי רוסיה תציב מערכת טילים ארוכי טווח בארצו. הדברים עוררו סערה בעולם וכעת מפרסמת סוכנות הידיעות הסורית הכחשה גורפת. "אסד ומדבדב כלל לא שוחחו על הנושא" אומרים בדמשק

בדמשק מכחישים הבוקר (שישי) כי נושא הצבת טילים רוסים בשטח סוריה עלה כלל בשיחות בין נשיא סוריה בשאר אסד לבין נשיא רוסיה דמטרי מדבדב - כך מדווחת סוכנות הידיעות הסורית סאנה.

אתמול דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" כי אסד התייצב לצד רוסיה במאבקה בגאורגיה והציע למדבדב להציב בשטח סוריה טילים ארוכי טווח. בתמורה להצבת הטילים רוסיה תמכור לסוריה מערכות נשק מתקדמות.

מקור דיפלומטי במוסקבה אמר לסוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" כי רוסיה וסוריה מעורבות בעסקאות רבות לרכישת מערכות טילים נגד מטוסים ונגד טנקים. "דמשק היא שותפה ותיקה מאוד של רוסיה בתחום הצבאי, ואנחנו מצפים להגיע להסכם עקרוני על עסקות נשק חדשות", אמר.

הפרסום עורר כעס רב בוושינגטון שמיהרה להגיב. "אנו מציעים לסוריה שלא לדחוף את אפה בעניינים לא לה - כמו גאורגיה", אמרו בכירים בבית הלבן. עוד אמרו "אנו מציעים לסורים להתרכז בעניינים שלהם במזרח התיכון, ולמלא תפקיד מרכזי להשכנת שלום באזור. זוהי הוכחה נוספת לכך שאסד שוב בוחר בחלופה הלא נכונה".

בוושינגטון מבקשים להזכיר כי מבחינתם סוריה עדיין נחשבת מדינה התומכת בטרור, מעודדת את חיזבאללה וחמאס וגם את טרור האנטי אמריקאי בעיראק. "חשבנו שהסורים לא ראויים – וגם העברנו לישראל זאת - והנה אמרנו לכם, סוריה לא ראוייה עדיין להצטרף למעגל השלום".

ראש הממשלה אהוד אולמרט צפוי לצאת בתחילת ספטמבר לביקור מיוחד במוסקבה על מנת לסכל את עסקת הנשק בין רוסיה לבין סוריה.