המו"מ בין השלטון המקומי לחינוך התפוצץ

נציגי השלטון המקומי נפגשו עם נציגי משרד החינוך במטרה להגיע להסכמה בקיצוץ בתקציבי החינוך בערים.הפגישה הסתיימה ללא תוצאות. בעקבות המבוי הסתום, יקיים המרכז לשלטון מקומי ביום חמישי הקרוב כנס חרום ארצי, לקראת השבתת שנת הלימודים

הסתיים בלי תוצאות המשא ומתן שהתנהל הערב (שני) בין נציגי המרכז לשלטון מקומי ומשרד החינוך בניסיון למנוע את השביתה בבתי הספר.

בעקבות המבוי הסתום, יקיים המרכז לשלטון מקומי ביום חמישי הקרוב כנס חרום ארצי, לקראת השבתת שנת הלימודים. בכירים במרכז לשלטון מקומי אמרו בתום הפגישה כי הצעות משרד החינוך היו מעליבות והפחיתו רק במעט את הקיצוץ שעליו הכריז המשרד בגובה 130 מיליון שקלים.

בתחילת החודש החליטו מרכז השלטון המקומי ופורום 15 הערים העצמאיות כי שנת הלימודים הקרובה לא תיפתח בשל קיצוץ בתקציבי החינוך של הרשויות המקומיות. בדיון חירום שכינסו ראשי הפורום הוחלט כי במידה והקיצוץ לא יבוטל הרשויות המקומיות לא יפתחו את שנת הלימודים הקרובה, לא יממשו את רפורמת אופק חדש - "וינתקו כל מגע עם משרד החינוך ועובדיו עד להודעה חדשה".

"ממשלת ישראל הורסת במו ידיה את מערכת החינוך" - כך אמר ראש עיריית כרמיאל ויו"ר מרכז השלטון המקומי עדי אלדר. בשלטון המקומי התריעו כי "הטלת עול תקציבי שכזה על הרשויות המקומיות תבוא על חשבון התושבים אשר ייאלצו להשלים את החסר באמצעות תשלומי ארנונה גבוהים יותר. בכך, למעשה, מטילה הממשלה מיסוי נוסף על אזרחיה. כבר היום מממנות את הרשויות את משרד החינוך ב-3 מיליארד שקל בשנה. לא ניתן ידינו להעמקת המימון ב-280 מיליון שקל נוספים".

לדבריהם "כעת הממשלה מבקשת להתנער מחובתה על פי חוק לספק חינוך חינם לילדי ישראל. משרד החינוך מקצץ מדי שנה את התקציב המועבר לקיום מערכת החינוך ברשויות המקומיות, ומטיל עליהן לממן שירותי חינוך, שהינם שירותים ממלכתיים מובהקים".