בכיר בארה"ב: הרוסים לא החלו את הנסיגה

בכיר אמריקאי טוען כי "עד כה לא ראינו פיסת עדות אחת לנסיגה רוסית מגאורגיה. הכוחות עדיין בשטח" • שרי החוץ של מדינות נאט"ו נפגשים לישיבת חירום בנושא המלחמה בקווקז ויישום הפסקת האש באזור • מוקדם יותר טען גנרל במטכ"ל הרוסי כי כוחותיו החלו בנסיגה לכיוון רוסיה

גורם מדיני אמריקאי אומר אחר הצהריים (שני) כי "אין בינתיים שום סימן שהנסיגה המתוכננת של הצבא הרוסי מגאורגיה החלה".

"עד כה המצב בשטח מעיד כי הרוסים עומדים במקומם", אמר הבכיר לעיתונאים בפתח ישיבה מיוחדת של שרי החוץ של מדינות נאט"ו.

מוקדם יותר הודיע הגנרל אנטולי אנטולי נוגוויסטין, חבר במטכ"ל הרוסי, כי הצבא החל לסגת מעמדות שתפס בגאורגיה. משרד הפנים הגאורגי הכחיש את הידיעות ואף טען כי הרוסים עסוקים בפיצוץ מחסני תחמושת גאורגיים, על מנת לפגוע ביכולתו של הצבא הגאורגי.

ארה"ב התייחסה עד כה בחשדנות גדולה להצהרות הרוסים על נסיגה משטחי גאורגיה ודרום אוסטיה. מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, אף אמרה בראיון אמש כי היא מקווה שרוסיה תעמוד במילתה ותיסוג מגאורגיה. "כבר שמענו את הרוסים פעם אחר פעם מבטיחים נסיגה וכיבוד של הפסקת האש, בינתיים לא ראינו זאת בשטח".

ובתוך כך, הודיע הבוקר נשיא דרום אוסטיה כי הוא לא יתן למשקיפים בינלאומיים להגיע למחוז הבדלני. הוא הוסיף כי הוא יפנה למוסקבה בבקשה שתציב בסיס קבע של צבא רוסיה על אדמת דרום אוסטיה. מוקדם יותר פיטר הנשיא האוסטי, שגאורגיה אינה מכירה בו, את ממשלתו והאשים את חבריה באוזלת יד ודאגה לעצמם בשעת חירום לאומית.

אתמול איים נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, על נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב, כי "אם רוסיה לא תסיג את כוחותיה מגאורגיה, לדבר יהיו הלשכות חמורות על יחסי רוסיה - אירופה בשנים הבאות".