בוש: דרום אוסטיה ואבחזיה - חלק בלתי נפרד מגאורגיה

הנשיא האמריקני נשא הצהרת תמיכה נוספת בגאורגיה, ואמר כי שני המחוזות הבדלניים צריכים להישאר חלק ממנה • "יש לכבד את גבולותיה של גאורגיה כפי שמכבדים גבולות של מדינות אחרות, ואין שום מקום לקיים דיונים בעניין הזה", הבהיר בוש • הנשיא הביע את שביעות רצונו מההסכם בין מוסקבה לטביליסי, כינה אותו "צעד של תקווה", ואמר כי כעת הרוסים חייבים לסגת • שר החוץ הבריטי: "התוקפנות הרוסית נגד גאורגיה והאיומים שלה על מדינות שכנות – לא מקובלים"

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, השוהה בחופשה בחוותו שבטקסס, התייחס אמש (שבת) שוב למשבר בקווקז והביע את שביעות רצונו מהשגת הסכם הפסקת האש בין מוסקבה לטביליסי, אותו כינה "התפתחות חשובה" ו"צעד של תקווה". יחד עם זאת דרש בוש מהרוסים ליישם מיד את ההסכם ולהסיג את צבאם משטח גאורגיה.

כמו כן, הבהיר הנשיא האמריקני, כי שני המחוזות הבדלניים – דרום אוסטיה ואבחזיה – צריכים להישאר תחת ריבונותה של גאורגיה. "יש לכבד את גבולותיה של גאורגיה כפי שמכבדים גבולות של מדינות אחרות, ואין שום מקום לקיים דיונים בעניין הזה", אמר בוש.

"מועצת הביטחון של האו"ם קיבלה מספר החלטות בעניין גאורגיה, בהן ההחלטה כי אבחזיה ודרום אוסטיה הן חלק בלתי נפרד ממנה", הוסיף הנשיא ואמר כי בין היתר נקבע שהתפתחויות באזורים הללו ייבחנו במידת הצורך בדרכי שלום על ידי הקהילה הבינלאומית. "רוסיה עצמה הסכימה להחלטות הללו", הזכיר בוש.

הנשיא האמריקני סיים את דבריו בהצהרת תמיכה נוספת בעם הגאורגי ובממשלתו ואמר: "אנחנו נמשיך לעמוד מאחורי הדמוקרטיה הגאורגית ונמשיך לעמוד על שלמותה ואחדותה של גאורגיה".

גם שר החוץ הבריטי, דייויד מילבנד, התייחס היום למדיניותה של מוסקבה ואמר כי "התוקפנות הרוסית נגד גאורגיה והאיומים שלה על מדינות שכנות כמו פולין – לא מקובלים". בהצהרה מטעמו קידם מילבנד בברכה את חתימתו של הנשיא הרוסי מדבדב על הסכם הפסקת האש עם טביליסי, והוסיף כי יש ליישם את ההסכמות שהושגו במלואן.

מדבדב: המחוזות לא יוכלו לחזור להיות חלק מגאורגיה

למרות דבריו התקיפים של בוש בעניין דרום אוסטיה ואבחזיה, עושה רושם שהרוסים לא מתכוונים לוותר במהרה על שני המחוזות הבדלניים. מדבדב התייחס לסוגיה במסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שהתקיימה אתמול בעיר הנופש סוצ'י ואמר כי המחוזות לא יוכלו לחזור ולהיות חלק מגאורגיה.

"למרות שרוסיה מכבדת את עיקרון הריבונות הטריטוריאלית, אחרי מה שקרה לא סביר, לצערנו, שהאוסטים והאבחזים יוכלו אי פעם לחיות יחד עם הגאורגים באותה המדינה", אמר מדבדב. גר שר החוץ שלו, סרגיי לברוב, התייחס לשני המחוזות ואמר אתמול כי "גאורגיה יכולה לשכוח מהם".