שר החוץ הרוסי: ניסוג מגאורגיה רק אחרי שינויים בהסכם

סרגיי לברוב הודיע, כי הנשיא מדבדב הורה על "הכנסת הסדרי ביטחון נוספים" להסכם הפסקת האש בין מוסקבה לטביליסי • "כשההסדרים הללו ייושמו, תבוצע הוצאת הכוחות שנשלחו לבצע את המשימה", הוסיף השר • בתוך כך, דיווחו הגאורגים, כי חיילים של הצבא הרוסי פוצצו גשר רכבות מרכזי ממערב לטביליסי • מוסקבה הכחישה, אך עיתונאים שהגיעו למקום אישרו כי הגשר פוצץ ונהרס

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הודיע אתמול (שבת) בצהריים, כי מוסקבה דורשת שלפני הסגת כוחותיה מגאורגיה, יוכנסו להסכם הפסקת האש שנחתם בינה לבין טביליסי הסדרי ביטחון נוספים. הנשיא הרוסי, דמיטרי מדבדב, הוא שהורה לדבריו על הסדר הביטחון, אך לברוב לא פירט באילו הסדרים מדובר.

"הנשיא הוציא הוראה לרשויות הרלוונטיות כדי שיתחילו לאמץ הסדרי ביטחון נוספים לאלה שקיימים בהסכם ששת הסעיפים", אמר לברוב בשיחה עם עיתונאים. "כשההסדרים הללו ייושמו, תבוצע הוצאת הכוחות שנשלחו לבצע את משימת התגבור".

למרות ההצהרה של לברוב, אחרי שמדבדב חתם על הסכם הפסקת האש, נסוגו החיילים הרוסים מהעיר איגואטי, הסמוכה לעיר הבירה הגאורגית טביליסי.

בתוך כך, ממשיכים הרוסים בפעילותם הצבאית בגאורגיה. תושבים מאזור העיירה קספי, שנמצאת כ-45 ק"מ ממערב לטביליסי, סיפרו כי הצבא הרוסי פוצץ גשר רכבות מרכזי, המחבר בין מערב למזרח המדינה. לדבריהם של עדי הראייה, למקום הגיע ג'יפ צבאי, ממנו ירדו אנשים במדים שמלכדו את הגשר ופוצצו אותו באמצעות שלט רחוק.

הרוסים הכחישו את הדיווח וסגן הרמטכ"ל הרוסי, קולונל-גנרל אנטולי נוגוביסטין אמר: "אנחנו בעת של שלום עכשיו. למה שנפוצץ גשרים כשהעבודה שלנו היא להשיב את הסדר על כנו?". עם זאת, צוות של סוכנות הידיעות "רויטרס" שהגיע למקום אישר כי הגשר אכן פוצץ. העיתונאים סיפרו כי חלקים גדולים ממנו קרסו לתוך הנהר מטקבארי, שנצא בסמוך לקספי.

קודם לכן חתם הנשיא הרוסי, דמיטרי מדבדב, על הסכם הפסקת האש עם גאורגיה. מדבדב חתם על רק אחרי שראה כי גם הנשיא הגאורגי, מיכאיל סאאקשווילי, חתם על ההסכם, כפי שדרש במהלך הלילה. ההסכם עם חתימתו של סאאקשווילי הועבר אל הקרמלין באמצעות פקס על ידי האמריקנים.

סאאקשווילי הודיע, כזכור, על חתימתו במסיבת עיתונאים משותפת שקיים על מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, שהגיעה לטביליסי כדי להביע את תמיכתה בממשלת גאורגיה. "גאורגיה היא שהותפקה", הבהירה רייס את עמדת וושינגטון. "הנסיגה הרוסית צריכה להתקיים מיד".