אוקראינה: נשתף פעולה עם המערב בעניין מערכות ההגנה

יומיים לאחר חתימת פולין על הסכם עם ארה"ב להצבת מערכת הטילים בתחומה, הודיעה אוקראינה כי היא מוכנה לשתף פעולה עם מדינות המערב בכל הנוגע למערכות ההגנה שלה. טרם נמסרה תגובת רוסיה בנושא

אוקראינה הודיעה הבוקר (שבת) כי היא מוכנה לשתף פעולה עם מדינות המערב בכל הנוגע למערכות ההגנה שלה. כך פרסמה לשכת שר החוץ האוקראיני.

על פי הודעתו של שר החוץ, תיתן אוקראינה למערב לעשות שימוש במערכות ההתרעה מטילים שברשותה, וזאת בעקבות החלטת רוסיה שלא לעשות שימוש במערכות אלה. אוקראינה חתמה בראשית השנה על הסכם הגנה עם רוסיה, אולם מוסקבה החליטה לפרוש ממנו. נראה כי ממשלת אוקראינה הפרו-מערבית, עושה צעד נוסף במאמץ להתקרב למדינות המערב. טרם התקבלה תגובת רוסיה בנושא.

אוקראינה מצטרפת בעמדתה לפולין, שאחרי תקופת השתהות ארוכה, חתמה השבוע (רביעי) באופן רשמי על הסכם מקדים שיאפשר הצבת סוללות יירוט טילים על אדמת צפון פולין. במסגרת ההסכם דרשה פולין וגם קיבלה הבטחה אמריקאית לשיתוף פעולה צבאי מוגבר בין שתי המדינות עבור הסכמתה להציב את המערכת בשטחה.

בתגובה ראשונית להסכם הודיעו הרוסים כי ביקורו של שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, לוורשה שתוכנן לספטמבר הקרוב, מבוטל.

בחודש שעבר איים שר החוץ הרוסי לברוב על צ'כיה בתגובה להסכם הראשוני שנחתם בינה ובין ארה"ב ולפיו תאפשר צ'כיה את הצבת המערכת האמריקנית בשטחה."אם ההסכם אכן ייחתם, רוסיה תאלץ לוותר על הדרכים הדיפלומטיות ותנקוט צעדים צבאיים". לדברי לברוב, "אם ארה"ב וצ'כיה יציבו את מערכת יירוט הטילים סמוך לפראג, ישתנה מאזן הכוחות באירופה - ולכך לא נסכים".

על פי התכנית האמריקנית תבנה ארה"ב מערכת רדאר מדרום לבירת צ'כיה - פראג, והיא תהיה אחראית להעביר מידע במקרה של מתקפת טילים אפשרית מאיראן או ממדינות אחרות, ל-10 סוללות טילים שיוצבו על אדמת פולין.