סרביה: נקבל כל הכרעה של בית הדין בנוגע לקוסובו

חצי שנה לאחר שחבל קוסובו הכריז עצמאות, הסרבים עדיין מסרבים לקבל את הפרידה. שר החוץ הסרבי הודיע כי ארצו תפנה לבית הדין הבינלאומי בהאג כדי שזה יכריע האם העצמאות של קוסובו חוקית. השר הסרבי הבטיח כי בלגרד תכבד כל הכרעה של בית הדין בנושא - גם אם זו לא תהיה לרוחה

סרביה הודיע אמש (שישי) כי תפנה לבית הדין הבינלאומי בהאג שיכריע בשאלת חוקיות הכרזת העצמאות של קוסובו. הסרבים הצהירו כי בלגרד תכבד כל הכרעה של בית הדין.

מאז שכוחות נאט"ו הצליחו להבריח את הצבא הסרבי מהמדינה בשנת 1999 נוהלה קוסובו על ידי האומות המאוחדות. הרפובליקה של קוסובו הכריזה על עצמאותה ב-17 בפברואר האחרון - בניגוד מוחלט לעמדתה של סרביה ששוללת את הכרזת העצמאות של קוסובו ורואה בה עדיין מחוז שלה.

קוסובו טרם זכתה להכרה מלאה ועדיין לא התקבלה כחברה באו"ם

שר החוץ הסרבי, ווק ג'רמיק אמר במסיבת עיתונאים שנערכה באו"ם כי הוא ביקש שהפנייה המשפטית תעשה לפני התכנסותה הבאה של האסיפה הכללית של האו"ם באמצע ספטמבר.

כאמור, בפברואר האחרון הכריז חבל הארץ הבדלני על עצמאותו ובעוד שרוב מדינות המערב הכירו בקוסבו כבמדינה עצמאית סרביה ורוסיה סירבו לעשות כן.

שר החוץ הסרבי אמר כי הכרעה של בית הדין הבינלאומי בהאג יכולה להוות "הנחיה ברורה" עבור המדינות שטרם הכירו בקוסובו כבמדינה עצמאית - כיצד לנהוג.