רייס: רוסיה חייבת לסגת מייד

הנשיא הגאורגי הודיע כי חתם על הסכם להפסקת אש עם הרוסים, ובעקבות כך אמרה מזכירת המדינה האמריקנית שעל רוסיה להסיג מייד את כל כוחותיה • רייס: "גאורגיה הותקפה, וכעת הכוחות הרוסיים חייבים לעזוב את גאורגיה באופן מיידי" • סאאקשווילי אמר כי "גאורגיה לעולם לא תשלים עם כיבוש של שטחיה על ידי רוסיה" ותקף גם את המערב על כך שלא סייע מספיק במשבר

האם המשבר בקווקז מתקרב לקיצו? נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי, הודיע אמש (שישי) כי חתם על הסכם להפסקת אש עם הרוסים. עם זאת, תקף הנשיא הגאורגי את מדיניותם של הרוסים, כינה אותם "ברברים" והביע ביקורת גם נגד מדינות המערב, שלא סייעו לדבריו לארצו. בעקבות החתימה, אמרה מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, כי על הרוסים לסגת מיד משטח גאורגיה.

"היום חתמתי על הסכם הפסקת האש", הצהיר סאאקשווילי בארמון הנשיאות בטביליסי, כשלצידו רייס, שהגיעה לאזור כדי לסייע להרגעת הרוחות. "אנחנו מסתכלים לרוע ישר בעיניים", המשיך הנשיא הגאורגי למרות ההסכם. "גאורגיה לעולם לא תשלים עם כיבוש של שטחיה על ידי רוסיה".

סאאקשווילי לא חסך בביקורת גם כלפי מדינות המערב והאשים אותן כי התמהמהו בקבלת ארצו לנאט"ו וכי לא הגיבו חזק מספיק לתוקפנות הרוסית. הוא אמר כי הזהיר במשך חודשים על כוונתו של רוסיה לפלוש לגאורגיה והוסיף כי רוסיה הצליחה לגייס 1,200 טנקים בתוך שעות כדי לבצע את זממה.

קונדוליזה רייס, שהשתתפה כאמור במסיבת העיתונאים, סיפרה כי גם הנשיא הרוסי, דמיטרי מדבדב, חתם על הסכם הפסקת האש. משמעות הדבר, לדבריה, היא שכעת על הכוחות הרוסיים לעזוב מיד את שטחה של גאורגיה.

"גאורגיה הותקפה", הבהירה שוב רייס את העמדה האמריקנית, "וכעת הנסיגה הרוסית צריכה להתקיים ולהתקיים עכשיו. המשימה הכי דחופה שלנו היום היא הוצאה מיידית ומסודרת של הכוחות המזויינים של רוסיה וחזרתם לארצם. השנה היא כבר לא 1968", הבהירה מזכירת המדינה, שהזכירה לעולם את פלישתה של ברית המועצות לצ'כוסלובקיה.

רייס, שהגיעה לטביליסי אחרי שנועדה בפריז עם יוזם המתווה להפסקת האש, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, אמרה כי המתקפה הרוסית על גאורגיה תשפיע בטווח הארוך על מוסקבה. "הגיע הזמן להתחיל בדיונים על ההשלכות של מה שרוסיה עשתה. זה מוביל אותנו לשאלה איזה תפקיד רוסיה רוצה לשחק בפוליטיקה הבינלאומית".