בוש לרוסיה: המלחמה הקרה נגמרה

הנשיא האמריקני התייחס שוב ללחימה בקווקז וקרא לרוסים לכבד את הריבונות הגאורגית ולהסיג את כוחתיהם לאלתר • "הפחדות ואיומים הן לא דרכים מקובלות לנהל מדיניות חוץ במאה ה-21", אמר בוש. "רוסיה פגעה ביחסיה עם מדינות העולם החופשי" • למרות דברי בוש, הבהיר דמיטרי מדבדב כי הצבא הרוסי יגיב שוב, אם אנשיו יותקפו • "לא סביר שהאוסטים והאבחזים יוכלו אי פעם לחיות יחד עם הגאורגים באותה המדינה", הוסיף הנשיא הרוסי

(32 שניות)

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, התייחס אתמול (שישי) אחרי הצהריים ללחימה בין רוסיה לגאורגיה וחזר על כך שוושינגטון עומדת מאחורי הגאורגים ודורשת ממוסקבה להתחייב להסגת כוחותיה משטח גאורגיה. "חייבים לכבד את שלמותה וריבונותה של גאורגיה", אמר בוש.

כמו בהצהרות האחרות שנשא מאז פרץ העימות בקווקז, הבהיר בוש שוב כי ארה"ב עומדת מאחורי העם הגאורגי וממשלתו, ואמר: "העם הגאורגי בחר בדמוקרטיה ובחופש ואנחנו לא ננטוש אותו".

"המלחמה הקרה הסתיימה", הצהיר הנשיא האמריקני במדשאות הבית הלבן, ואמר כי לארה"ב אין כל אינטרס לנהל יחסים מתוחים עם רוסיה. "גם יחסים מתוחים עם ארה"ב הם לא האינטרס הרוסי", הבהיר בוש.

"הפחדות ואיומים הן לא דרכים מקובלות לנהל מדיניות חוץ במאה ה-21", סיכם הנשיא וחזר על דבריו של מזכיר ההגנה שלו רוברט גייטס: "רוסיה פגעה ביחסיה עם מדינות העולם החופשי".

מדבדב: האוסטים והאבחזים לא יוכלו להיות חלק מגאורגיה

במקביל לנאומו של בוש, התקיימה בעיר הנופש סוצ'י שברוסיה מסיבת עיתונאים משותפת של הנשיא הרוסי, דמיטרי מדבדב, וקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. גם מדבדב, כמו בוש, נשא מסר תקיף ואמר כי הצבא הרוסי יגיב שוב באותו האופן אם כוח שמירת השלום הרוסי או החיילים הרוסים יותקפו שוב.

כמו כן, הבהיר מדבדב כי שני המחוזות הבדלניים, דרום אוסטיה ואבחזיה, שנהנות מחסותה של מוסקבה, לא יוכלו להיות שוב חלק מגאורגיה. "למרות שרוסיה מכבדת את עיקרון הריבונות הטריטוריאלית, אחרי מה שקרה, לא סביר לצערנו שהאוסטים והאבחזים יוכלו אי פעם לחיות יחד עם גאורגים באותה המדינה", דברי הנשיא הרוסי.

מדבדב התייחס גם להסכם לפיו האמריקנים יוכלו להציב מערכת הגנה נגד הטילים בפולין ואמר כי ברור למוסקבה שהטילים מכוונים נגד רוסיה. "ההחלטה הזו מוכיחה בבירור את על מה שאמרנו לאחרונה", אמר מדבדב. "להצבת המערכת נגד טיילים יש מטרה אחת – הפדרציה הרוסית".

מרקל, שעמדה לצידו של מדבדב, העבירה ביקורת חריפה על הרוסים ואמרה כי למיטב הבנה חלק גדול מפעולות הצבא הרוסי בגאורגיה היו "לא פרופורציונליות". הקנצלרית הוסיפה, כי יש ליישים באופן מיידי את הסכם הפסקת האש שיזמה צרפת, שאמור להביא לנסיגה מוחלטת של הרוסים משטח גארורגיה.

כמו כן, התייחסה מרקל להצטרפותן של גאורגיה ואוקראינה לנאט"ו, ואמרה כי "גאורגיה ואוקראינה יכולות להיות חברות בנאט"ו. כבר אמרנו שניתן להפוך אותן לחברות, אם ירצו. העמדה נותרה כפי שהיתה".