גאורגיה: רייס הגיעה לטביליסי לדון בהפסקת האש

מזכירת המדינה האמריקאית נחתה בגאורגיה לדון עם הנשיא בהפסקת האש עם רוסיה • על פי הדיווחים האחרונים כוחות רוסיים ממשיכים לחסום את הכניסה לעיר גורי, בניגוד לעקרונות הפסקת האש שעליה חתמו • נשיא גאורגיה ביקש את עזרת העולם ואמר "הרוסים מבצעים בנו טיהור אתני" • מזכ"ל האו"ם הביע דאגה למצב הפליטים במדינה ואמר כי "מקשים עלינו להגיש סיוע"

כוחות צבא רוסיה ממשיכים לחסום גם היום (שישי) את הכניסה לעיר גורי, זאת על אף, הסכם הפסקת האש שהושג השבוע בין שני הצדדים.

הדיווחים מגיעים על רקע בואה של מזכירת המדינה האמריקאית, קונדוליזה רייס לגאורגיה. רייס צפויה להגיש את מסמך הפסקת האש שהושג בתיווך צרפתי, לנשיא גאורגיה מיכאל סאאקשווילי לחתימתו.

סאאקשווילי אמר הלילה כי "עלינו לבחון מקרוב את ההסכם לפני שנחתום עליו. פעולותיה האחרונות של רוסיה מוכיחות כי לא ניתן לחתום על המסמך ללא בדיקה נוספת".

ביקורה של רייס בגאורגיה הוא עליית מדרגה במעורבות האמריקאית במשבר בקווקז. הנשיא בוש אמר כי הוא דוחק ברוסיה לחדול מפעולותיה הצבאיות ולכבד את ההסכם שהושג בין המדינות. "יש לשמר את השלמות הטריטוריאלית של גאורגיה".

שר ההגנה האמריקאי כבר הודיע כי "פעולותיה של רוסיה, אם לא ייפסקו, יגרמו להשלכות ארוכות טווח על יחסי וושינגטון - מוסקבה. למרות זאת, אנו לא מתכוונים לשלוח לאזור כוחות צבא, כיוון שאנו פרוסים בחזיתות אחרות כרגע".

ובניו-יורק הפגינו אמש מאות גאורגים אזרְחי ארצות הברית נגד המשך הלחימה בארצם. המפגינים התכנסו מול בניין האו"ם ויצאו לצעדה ברחובותיה של העיר כשהם נושאים שלטים בגנותה של רוסיה ודורשים מהצבא הרוסי לחזור לארצו.