מזכ"ל האו"ם: מודאג בשל המצב ההומניטרי בגיאורגיה

בהודעה מטעמו של מזכ"ל האו"ם נמסר כי ארגונים הומניטריים ומשגיחים מטעם האו"ם אינם מסוגלים להגיע לאזורים רבים בגאורגיה וזאת בעקבות האנרכיה השולטת באותם המקומות והלחימה המתמשכת. באן קי-מון בירך על הסכם הפסקת האש אך הדגיש כי הוא מודע לכך שהאלימות עדיין נמשכת

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הביע אמש (חמישי) דאגה בעקבות המצב ההומניטרי בגיאורגיה בשל הלחימה המתמשכת.

"ארגונים הומניטריים ומשגיחים מטעם האו"ם אינם מסוגלים להגיע לאזורים רבים בגאורגיה בעקבות האנרכיה השולטת באותם המקומות". בהצהרה ששיחרר משרדו בירך באן על הסכם הפסקת האש בין רוסיה לגיאורגיה שהושג בתיווך הצרפתי, אך הוסיף כי למרות זאת הוא מודע לכך שהאלימות נמשכת.

לדברי מזכ"ל האו"ם בסופו של דבה האזרחים הם הנפגעים העיקריים מהלחימה, וקרא לצדדים להגן על חיי האזרחים על פי חוקי זכויות האדם הבין-לאומיים ולהגיע לכדי סיום הקונפליקט.

שגריר גאורגיה באו"ם, איראקלי אלסניה, טען כי גאורגיה עומדת בתנאי הסכם הפסקת האש ואילו רוסיה היא זו שממשיכה להפר אותו. "רחובות גיאורגיה נותרו פגיעים לתוקפנות הרוסית. ביזה, הרס ורציחות הפכו לנורמה".

שגריר רוסיה באו"ם, ויטלי צ'ורקין, האשים מצידו את כלי התקשורת בסיקור מוטה של המלחמה וטען כי מתנהל נגד רוסיה קמפיין אגרסיבי של הפצת מידע שגוי. לדבריו אין לא כל מידע על תלונות כלשהן מטעם האו"ם בנוגע למצב ההומניטרי בגאורגיה, שלטענת הגיאורגים לא מאפשר כניסת ארגוני זכויות אדם.

אמש הודיע שר הגנה האמריקני, רוברט גייטס, כי לארה"ב אין כוונה להפעיל כוחות צבאיים בעימות בין גאורגיה לרוסיה. "השקענו 45 שנה כדי להימנע מעימות צבאי עם מוסקבה. אין שום סיבה לשנות את המדיניות הזו היום". שר ההגנה הסביר עוד כי ארה"ב לא תשתף חיילים שלה בכוח שמירת שלום בגאורגיה, שיורכב ממדינות אירופה השונות, אך היא תספק סיוע לוגיסטי. "אנו כרגע עסוקים במקומות אחרים", אמר.