תשלומי ההורים יתייקרו בכ-14%

ועדת החינוך של הכנסת אישרה את גביית תשלומי ההורים בשנת הלימודים הקרובה. התשלומים לכל ילד במערכת החינוך צפויים לעלות בכ-10% עד 14% אחוזים. ההתייקרות טמונה בעיקר בסעיף הטיולים.לדברי בכירים במשרד היא נגרמת בעקבות עליית מחירי הדלק והאינפלציה. בתגובה לאישור תשלומי ההורים, הכריזו בוועד ההורים הארצי על מרד תשלומים.

ועדת החינוך אישרה היום (שני) את תשלומי ההורים לשנת הלימודים תשס"ט - מדובר בעלייה של עד כ-14% מהסכומים אותם נדרשו ההורים לשלם לבתי הספר בשנת הלימודים האחרונה.

בתגובה לאישור תשלומי ההורים, הכריזו בועד ההורים הארצי על מרד תשלומים.

הוועדה אישרה את העלייה בתשלומי ההורים לאחר שקיבלה הבטחה ממשרד החינוך לפיה המשרד יקצה למעלה מ-68 מיליון ש"ח לקרן מלגות לתלמידים מעוטי יכולת. בתעריף התשלומים החדש יכלל סל התרבות שעלה ב-10%, ומחירי הטיולים לכיתות ו'-ט' האמיר בלא פחות מ- 14 אחוז.

הורים לתלמידי כיתות י"ב ייאלצו לשלם מכיסם 616 שקל לשנת תשס"ט - לעומת 562 ש"ח בלבד בשנת תשס"ח. לדברי גורמים במשרד החינוך, הסיבה העיקרית להעלאת תעריף הטיולים היא התייקרות הדלק וההסעות במשק.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל מלכיאור, הביע תמיכה בפירוט התקציב החדש ואמר כי זהו תעריף ראוי. עם זאת הוא הביע התנגדות עקרונית לתשלומי ההורים.

מוקדם יותר היום אישרה ועדת החינוך של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק לביטול תשלומי ההורים לבתי הספר והעברתם לגבייה באמצעות הביטוח הלאומי.

הצעת החוק קובעת כי הסכום הכולל של תשלומי ההורים, שמגיע נכון להיום לשני מיליארד שקלים וחצי מדי שנה, ייגבה באמצעות הביטוח הלאומי מכלל האוכלוסייה ויועבר לבתי הספר. על פי הצעת החוק, יחויבו לשם כך אזרחי המדינה בתוספת תשלום לביטוח הלאומי.

את הצעת החוק יזמו יו"ר ועדת החינוך, חבר הכנסת מיכאל מלכיאור (עבודה-מימד) וחבר הכנסת אורי אריאל (איחוד לאומי-מפד"ל ).

רק בשבוע שעבר התנהל בוועדה דיון סוער סביב הנושא. חברי הכנסת מחו כנגד כוונת משרד החינוך לייקר את התשלומים, בין היתר בשל הכוונה להעלות את מחיר הטיולים ב-50%, ודחו את הכרעת הוועדה בשבוע. מלכיאור כינה זאת "מס קשה ורגרסיבי", וקרא לקידום ההצעה הנוכחית, לפי תשלומי ההורים ייקבעו בהתאם ליכולתם הכלכלית.

נכון להיום נעים תשלומי ההורים בין 251 שקלים לחינוך הקדם יסודי ועד 1,614 שקלים לתלמיד י"ב. הסכום מורכב מתשלום חובה של ביטוח תאונות אישיות, ביטוח בריאות השן ותשלומי רשות הכוללים סל תרבות, מסיבות סיום, השאלת ספרי לימוד וטיולים.