רוסיה דחתה את הסכם הפסקת האש עם גאורגיה

זמן קצר לאחר שנשיא גאורגיה חתם על הסכם להפסקת אש שהובא בפניו על ידי נציגי האיחוד האירופי, דחתה רוסיה את ההצעה • דובר הקרמלין: הצבא הגאורגי עדיין נלחם בשטח ואנו לא מוכנים אפילו לשקול חתימה על הסכם הפסקת אש בשלב זה• זמן קצר לפני כן אמר נשיא רוסיה, דימטרי מדבדב, כי הפעילות הצבאית בדרום אוסטיה נמצאת לקראת סיומה

דובר הקרמלין הודיע היום בצהריים (שני) כי רוסיה דוחה את הסכם הפסקת האש עליה חתם נשיא גאורגיה, מיכאיל סאקשווילי, בנוכחותם של שר החוץ הצרפתי ועמיתו הפיני. על פי ההודעה נמסר כי צבא גאורגיה עדיין נלחם בשטח וכי רוסיה איננה מוכנה אפילו לשקול חתימה על הסכם הפסקת אש בשלב זה.

נשיא גאורגיה חתם על המסמך להפסקת האש בין הצדדים בנוכחותם של שר החוץ הצרפתי, ברנרד קושנר ועמיתו הפיני, אלכסנדר סטאב. הנציגים היו אמורים לצאת למוסקבה על מנת לשכנעה לקבל את ההסכם, אך כאמור היא דחתה אותו עוד בטרם יצאו הנציגים לבירתה.

זמן קצר לפני כן אמר נשיא רוסיה, דימטרי מדבדב כי הפעילות הצבאית של הצבא הרוסי בדרום אוסטיה מתקרבת לסיומה. "חלק גדול מהמבצע הצבאי שמטרתו לכפות על רשויות גיאורגיה להפסיק את המתקפה בדרום אוסטיה הסתיים", כך צוטט הנשיא הרוסי בסוכנות הידיעות הרוסית. מדבדב הוסיף עוד כי עיר הבירה של דרום אוסטיה, צחינוואלי, נמצאת תחת שליטת כוחות הצבא הרוסיים.

בתוך כך, הנשיא הגיאורגי, מיכאיל סקאשווילי, האשים את רוסיה ואמר כי מטרת הפעילות הצבאית של כוחות הצבא הרוסיים בדרום אוסטיה ובמחוז אבחזיה היא להפיל את הממשלה היושבת בטביליסי ולהשתלט על מקורות האנרגיה באזור. לדברי סקאשווילי, קרוב ל-90 אחוז מההרוגים בקרבות בדרום אוסטיה הם אזרחים.

לאורך כל היום נמשכה הלחימה בגאורגיה, כאשר רוסיה תגברה את הכוחות במחוז הבדלני אבחזיה, המונים 9,000 חיילים ו-350 משוריינים. עם תגבור הכוחות הציעה רוסיה לגאורגיה אולטימטום לפיו היא תניח את נשקה, בתמורה לכך שכוחות הצבא הרוסיים לא ייכנסו לאבחזיה, אך גאורגיה דחתה את ההצעה.

סוכנות הידיעות הרוסית דיוחה הבוקר כי שלושה משקיפי שלום רוסים נהרגו ו-18 חיילים נוספים נפצעו במתקפה של צבא גיאורגיה בבירת דרום אוסטיה, צחינוואלי.

על פי הדיווחים, הצבא הגאורגי הצליח להפיל שני מטוסי קרב רוסיים. עוד נמסר כי החל משעות הבוקר חגו יותר מ-50 ממטוסי קרב רוסים בשמי עיר הבירה טביליסי והפציצו מטרות. מוקדם לכן הלילה תקף חיל האוויר הרוסי בסיס צבאי ומתקן מכ"ם סמוך לעיר הבירה ודווח כי ספינת קרב רוסית הטביעה ספינה גיאורגית.

נאט"ו וארה"ב בחזית משותפת נגד רוסיה

לאור הסלמת הקרבות בגאורגיה והדיווחים על ההפצצות הכבדות של חיל האוויר הרוסי בשטחה ותגבור כוחותיה הצבאיים בשטח, הביעו בקהילה הבינלאומית מורח רוח מהתנהלותה של רוסיה במסגרת הסכסוך. מזכ"ל נאט"ו, יאפ דה הופ סכפר, האשים היום בצהריים את רוסיה בשימוש לא פרופורציונלי בכוחה ואמר כי היא מאיימת על ריבונותה של גאורגיה.

דבריו של מזכ"ל נאט"ו מצטרפים לביקורת הקשה שמתח נשיא ארצות הברית, ג'ורג בוש, על הפעילות הצבאית הרוסית בגאורגיה. בוש אמר בשיחה עם ראש הממשלה הרוסי, ולדימיר פוטין, כי "האלימות הרוסית אינה מתקבלת על הדעת" וכי התגובה הרוסית למתקפה הגאורגית בדרום אוסטיה היא "חסרת פרופורציות".