"המצב בדרום אוסטיה - אסון הומינטרי"

נשיא רוסיה התייחס ללחימה בין רוסיה לגאורגיה והוסיף כי "הכוחות בדרום אוסטיה מבצעים פעולות לשמירה על השלום, במטרה להגן על אזרחים" • שר החוץ הרוסי אמר כי ארצו "לא מעוניינת במלחמה כוללת עם גאורגיה" ודיווח כי מספר ההרוגים עלה לכ-1,500 •בדיווחים האחרונים מהלחימה נמסר כי 5 בני אדם נהרגו לאחר שצבא רוסיה הפציץ בניין מגורים בעיר הגיאורגית גורי, ובמקביל הודיעה גאורגיה כי הפילה מטוס רוסי ושבתה את הטייס

נשיא רוסיה דימטרי מדבדב אומר היום (שבת) כי המצב בדרום אוסטיה הוא "אסון הומניטרי" - כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית. לדבריו, "האנשים שאחראים לאסון הזה צריכים לשאת באחריות על מה שהם עשו. המשימה שלנו היא לסייע להתגבר על התוצאה של האסון".

מוקדם יותר אמר מדבדב כי כוחות צבא רוסיה בדרום אוסטיה מבצעים פעולות לשמירה על השלום, במטרה להגן על אזרחים. לדבריו, הכוחות "ממשיכים במבצע שמטרתו לדחוף את הצד הגאורגי לשלום". על פי דיווח של סוכנות הידיעות רוסית נמלטו עד כה לרוסיה יותר מ-30 אלף פליטים מדרום אוסטיה.

גם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב התייחס ללחימה ואמר כי "מי שסיפק נשק לגאורגיה הוא אשם באופן חלקי במצב בדרום אוסטיה". לברוב האשים את גאורגיה בפרוץ האלימות ואמר כי "המצב ממשיך להתדרדר, אזרחים ממשיכים למות". הוא ציין כי מספר ההרוגים עומד על כ- 1,500 בני אדם ומוסיף לעלות. עם זאת, הוסיף לברוב כי "מוסקבה אינה מחפשת מלחמה כוללת עם גאורגיה, והמטרה היא רק לשמור על השלום".

מנגד, נשיא גאורגיה מיכאיל סאאקשווילי, קרא להפסקת אש מיידית בדרום אוסטיה. לדברי סאאקשווילי, "רוסיה ביצעה פלישה צבאית מלאה לגיאורגיה".

בשעות האחרונות דווח כי מטוסי קרב של רוסיה הפציצו בניין מגורים בעיר גורי, ובהפצצה נהרגו 5 אנשים לפחות, וכמה פצועים פונו לבתי החולים. במקביל דיווח מזכיר מועצת הביטחון של גיאורגיה כי הכוחות הגאורגיים הצליחו להפיל מטוס רוסי ולשבות את הטייס שלו. הגנרל אנטולי נגוויטסין ממשרד ההגנה הרוסי אמר כי כוחות של גאורגיה הרגו 12 חיילים רוסים ופצעו לפחות 150 חיילים מאז פרצה הלחימה בדרום אוסטיה.

במהלך היום טענו במצבא רוסיה כי השתלטו על בירתה של דרום אוסטיה, צחינוואלי אך גאורגיה הכחישה את הטענות הללו. המזכיר של מועצת הביטחון הלאומית של גאורגיה מסר כי "העיר צחינוואלי נמצאת תחת שליטת החיילים שלנו".

"גופות בכל מקום, אין בניין שלא נפגע"

הלילה הודיע מזכיר מועצת הביטחון של גאורגיה, חאלה לומאיה כי נשיא גאורגיה, מיכאל סאאקשווילי, יכריז בקרוב על ממשל צבאי בארצו.

משרד הפנים הגאורגי מסר במהלך הלילה, כי מפציצים של חיל האוויר הרוסי תקפו שלושה בסיסי צבא גאורגים, אחד מהם ליד עיר הבירה טביליסי, וכן את הנמל הימי בעיר פוטי. הדובר שוטה אוטיאשווילי סיפר כי במקומות שהופצצו יש קורבנות רבים, אך מספרם יתברר רק בשעות הבוקר.

קודם לכן הודיע הנשיא הגאורגי סאאקשווילי, כי בתום קרבות קשים השתלט הצבא הגאורגי על צחינבאלי, עיר הבירה של דרום אוסטיה, "צחינבאלי, ההרים שמסביב לה ורוב הכפרים בדרום אוסטיה בשליטת הכוחות הגאורגיים", אמר סאאקשווילי בהצהרה ששודרה בטלוויזיה המקומית.

אמש אמר נשיא דרום אוסטיה, אדוארד קוקויטי, כי לפחות 1,400 אזרחים חפים מפשע נהרגו בגלל מה שהוא כינה "תוקפנות גאורגית" ומהאזור ממשיכות להגיע עדויות קשות של אזרחים שנמלטו מהקרבות הקשים.

"ראיתי גופות מוטלות על הקרקע, מסביב לבניינים הרוסים ובתוך מכוניות", סיפרה לסוכנות הידיעות איי.פי לודמילה אוסטייבה, בת 50, שנמלטה עם משפחתה לכפר דז'אבה שליד הגבול עם רוסיה. "זה בלתי אפשרי לספור את המתים. לא נשאר בניין אחד שלא נפגע".