עדות מדרום אוסטיה: "הגופות בכל מקום, אין בניין שלא נפגע"

אלפי אזרחים ממשיכים להימלט מהקרבות בדרום אוסטיה בהם נהרגו יותר מ-1,400 בני אדם • אישה שהגיעה לגבול עם רוסיה סיפרה: "ראיתי גופות מוטלות על הקרקע, מסביב לבניינים הרוסים ובתוך מכוניות" • בעקבות ההסלמה צפוי נשיא גאורגיה להכריז על ממשל צבאי • במהלך הלילה תקף חיל האוויר הרוסי שלושה בסיסי צבא ונמל בשטח גאורגיה • משרד הפנים הגאורגי דיווח על קורבנות רבים

המשבר בדרום אוסטיה הולך ומחריף. נשיא גאורגיה, מיכאל סאאקשווילי, יכריז בקרוב על ממשל צבאי בארצו – כך הודיע הלילה (שבת) מזכיר מועצת הביטחון של גאורגיה, חאלה לומאיה. חיל האוויר הרוסי ממשיך להפציץ, לדבריו, מטרות בשטח גאורגיה והוא הביע חשש כי "רוסיה החלה להפציץ תשתיות אזרחיות וכלכליות".

משרד הפנים הגאורגי מסר במהלך הלילה, כי מפציצים של חיל האוויר הרוסי תקפו שלושה בסיסי צבא גאורגים, אחד מהם ליד עיר הבירה טביליסי, וכן את הנמל הימי בעיר פוטי. הדובר שוטה אוטיאשווילי סיפר כי במקומות שהופצצו יש קורבנות רבים, אך מספרם יתברר רק בשעות הבוקר.

קודם לכן הודיע הנשיא הגאורגי סאאקשווילי, כי בתום קרבות קשים השתלט הצבא הגאורגי על צחינבאלי, עיר הבירה של דרום אוסטיה, "צחינבאלי, ההרים שמסביב לה ורוב הכפרים בדרום אוסטיה בשליטת הכוחות הגאורגיים", אמר סאאקשווילי בהצהרה ששודרה בטלוויזיה המקומית.

סאאקשווילי: "הטנקים הרוסים יגיעו לערי בירה באירופה"

הנשיא הגאורגי גינה בחריפות את מה שהוא כינה "התוקפנות הרוסית" וקרא לעולם להתערב בעימות שהולך ומידרדר למלחמה של ממש. "מה שרוסיה עושה בגאורגיה זה תוקפנות גלויה וקריאת תיגר על העולם כולו", אמר סאאקשווילי. "אם העולם לא יעצור את רוסיה היום, הטנקים הרוסים יוכלו להגיע לכל עיר בירה באירופה".

נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, בחר להאשים בתוקפנות דווקא את הגאורגים והודיע כי הצבא הרוסי יפעל נגד גאורגיה, כל עוד זו לא תסיג את כוחותיה מהחבל הפרו-רוסי. "על פי החוקה והחוק הפדרלי, אני כנשיא רוסיה מחויב להגן על חייהם ועל כבודם של אזרחים רוסים איפה שלא יהיו. לא ניתן שמוות של בני עמנו יישאר ללא עונש", אמר מדבדב.

"גופות בכל מקום, אין בניין שלא נפגע"

אמש אמר נשיא דרום אוסטיה, אדוארד קוקויטי, כי לפחות 1,400 אזרחים חפים מפשע נהרגו בגלל מה שהוא כינה "תוקפנות גאורגית" ומהאזור ממשיכות להגיע עדויות קשות של אזרחים שנמלטו מהקרבות הקשים.

"ראיתי גופות מוטלות על הקרקע, מסביב לבניינים הרוסים ובתוך מכוניות", סיפרה לסוכנות הידיעות איי.פי לודמילה אוסטייבה, בת 50, שנמלטה עם משפחתה לכפר דז'אבה שליד הגבול עם רוסיה. "זה בלתי אפשרי לספור את המתים. לא נשאר בניין אחד שלא נפגע".

בעוד שמצידו הגאורגי של הגבול הולכים ונאספים עוד ועוד פליטים שעזבו את בתיהם, מצידו הרוסי של הגבול מתרכזים טנקים וכלים כבדים נוספים שנערכים לפלישה מסיבית לתוך גאורגיה.

ארה"ב: על רוסיה להסיג את חייליה ולכבד את הריבונות הגאורגית

במהלך הלילה קראה ארה"ב להפסקת אש מיידית בין הצדדים ומזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס אף פרסמה הצהרה רשמית, בה קראה למוסקבה להפסיק את ההפצצות בגאורגיה. "אנחנו קוראים לרוסיה לעצור את ההפצצות מן האוויר ומן הקרקע על גאורגיה, להוציא משם את חייליה ולכבד את הריבונות הגאורגית", לשון ההודעה.

רייס הודיעה כי בכוונתה לשלוח לאזור שליח מיוחד, וסיפרה כי שוחחה עם גורמים בכירים משני הצדדים כדי לבקש מהם לגלות איפוק על מנת לא להסלים את המשבר. ממשרד החוץ הרוסי נמסר, כי מזכירת המדינה שוחחה עם שר החוץ סרגיי לברוב, שהבהיר לה כי קודם כל על הגאורגים להסיג את כוחותיהם מדרום אוסטיה.

גם הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, הביע דאגה עמוקה לנוכח המשבר ונועד עם ראש הממשלה הרוסי, ולדימיר פוטין, בבייג'ינג, לשם הגיעו השניים כדי להשתתף בפתיחת המשחקים האולימפיים. אחרי הפגישה, קראה דוברת הבית הלבן, דנה פרינו, לצדדים "להרגיע את המתיחות, להימנע ממשבר ולהתחיל מחדש את הדיאלוג". פרינו הוסיפה כי בוש מקבל דיווחים שוטפים על המתרחש.