קונדוליזה רייס: על רוסיה להפסיק את ההפצצות בגאורגיה

מזכירת המדינה האמריקנית פרסמה הצהרה, בה קראה לרוסיה להפסיק את ההפצצות בגאורגיה, לכבד את ריבונותה ולהסיג משטחה את חייליה • משרד החוץ הרוסי מסר, כי השר סרגיי לברוב הבהיר לרייס שתחילה על הגאורגים להסיג את כוחותיהם מדרום אוסטיה • הנשיא בוש נועד בבייג'ינג עם ראש הממשלה הרוסי, ולדימיר פוטין, ושוחח עמו על המשבר • דוברת הבית הלבן: "על הצדדים להרגיע את המתיחות ולהתחיל מחדש את הדיאלוג"

בעקבות הלחימה הקשה בין הצבא הגאורגי לצבא הרוסי בדרום אוסטיה, בה נהרגו על פי הדיווחים יותר מ-1,400 בני אדם, קוראת הלילה (שבת) ארה"ב לרוסיה להפסיק את ההפצצות בחבל הבדלני ולכבד את הריבונות הגאורגית באזור.

"ארה"ב קוראת להפסקת אש מיידית באזור הגאורגי דרום אוסטיה", נאמר בהצהרה שפרסמה מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס. "אנחנו קוראים לרוסיה לעצור את ההפצצות מן האוויר ומן הקרקע על גאורגיה, להוציא משם את חייליה ולכבד את הריבונות הגאורגית".

רייס הודיעה כי בכוונתה לשגר לאזור שליח מיוחד, וסיפרה כי היא שוחחה עם גורמים בכירים משני הצדדים כדי לבקש מהם לגלות איפוק על מנת לא להסלים את המשבר. ממשרד החוץ הרוסי נמסר, כי מזכירת המדינה שוחחה עם שר החוץ סרגיי לברוב, שהבהיר לה כי קודם כל על הגאורגים להסיג את כוחותיהם מדרום אוסטיה.

גם הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, הביע דאגה עמוקה לנוכח המשבר ונועד עם ראש הממשלה הרוסי, ולדימיר פוטין, בבייג'ינג, לשם הגיעו השניים כדי להשתתף בפתיחת המשחקים האולימפיים. אחרי הפגישה, קראה דוברת הבית הלבן, דנה פרינו, לצדדים "להרגיע את המתיחות, להימנע ממשבר ולהתחיל מחדש את הדיאלוג". פרינו הוסיפה כי בוש מקבל דיווחים שוטפים על המתרחש.

בכיר בפנטגון סיפר, כי גאורגיה ביקשה מהאמריקנים סיוע בהוצאת 2,000 חייליה מעיראק כדי שיוכלו לסייע בלחימה בבית. שגריר גאורגיה לוושנגטון, וסיל סיחרולידזה, ביקש מארה"ב, אותה כינה "חברתנו", וממדינות נוספות, "לנסות ולתווך כדי לגרום לרוסיה להפסיק את התוקפנות הצבאית בגאורגיה".

מקיין ואובמה: קוראים לפיתרון דיפלומטי

גם שני המועמדים לנשיאות ארה"ב – הרפובליקני ג'ון מקיין והדמוקרטי ברק אובמה – קראו לרוסיה ולגאורגיה לסיים את העימות הצבאי ולהתאמץ כדי להגיע לפיתרון דיפלומטי שינמע מלחמה כוללת באזור. מקיין אמר כי על רוסיה להסיג מייד את צבאה מדרום אוסטיה, ואילו אובמה גינה את התוקפנות וקרא לשני הצדדים לגלות איפוק.

"מה שהכי קריטי כרגע זה למנוע הסלמה נוספת בקרבות בין הכוחות הרוסים לגאורגים", אמר מקיין במהלך כנס בחירות שקיים במדינה איווה. "על ארה"ב לפעול יחד עם האיחוד האירופי כדי להפעיל לחץ דיפלומטי על רוסיה ולסייע להקים כוח שמירת שלום עצמאי בדרום אוסטיה".

אובמה, הנמצא בדרכו לחופה בהוואי, אמר גם הוא כי על ארה"ב לפעול עם עמיתותיה על מנת לסיים את הסכסוך. "אני מגנה מכל הלב את ההפרה של הריבונות הגאורגית", אמר המועמד הדמוקרטי לעיתונאים בסקרמנטו. "אני חושב שבנקודה זו חשוב שכל הצדדים יגלו איפוק ויפסיקו את העימות הצבאי. האחדות הטריטוריאלית של גאורגיה צריכה להישמר ועכשיו זה הזמן לשיחות ישירות".