משרד החוץ פרסם אזהרת מסע לגיאורגיה

בעקבות הלחימה העזה בין כוחות הצבא הגיאורגי לכוחות המורדים בחבל אוסטיה, פרסם משרד החוץ אזהרה נסיעה לאזור • מוקדם יותר תקפו מטוסים רוסיים ערים בגיאורגיה בתגובה לכיבוש בירת אוסטיה ע"י הצבא • ר"מ רוסיה אמר: "התוקפנות הגיאורגית מחייבת תגובה" • לטענת גיאורגיה הצבא הצליח להפיל 2 מטוסי קרב רוסיים וכי 150 טנקים וכלי רכב משוריינים מרוסיה פלשו לדרום אוסטיה

(52 שניות)

בעקבות פרוץ הקרבות בחבל דרום אוסטיה ממליץ היום (שישי) משרד החוץ לאזרחים ישראלים המתכננים ביקור בגיאורגיה, לשקול קיום נסיעות שאינן הכרחיות עד להתבהרות המצב. לאלו שמחליטים לצאת לגיאורגיה ולמי ששוהה בה מומלץ שלא לבקר באזורי הקרבות בחבל דרום אוסטיה ובאזורים הסמוכים. כמו כן מומלץ לעקוב אחר ההתרחשויות באמצעי התקשורת.

סוכנות הידיעות הרוסית מדווחת כי כוחות של הצבא הרוסי החלו פולשים לחבל דרום אוסטיה בתגובה ללחימה בין גיאורגיה למורדים באזור. הצבא הגיאורגי כבש את העיר טשקינוולי, הגדולה שבערי דרום החבל אוסטיה.

נשיא גיאורגיה מיכאיל סאקשווילי האשים את רוסיה בהובלת מהלך צבאי נגד מדינתו זאת לאחר שלטענתו מטוסי קרב רוסיים שתי ערים גיאורגיות. סאקשווילי קרא לרוסיה להפסיק את ההפגזות על העיירות הסמוכות לבירה. את הדברים אמר הנשיא בנאום לאומה ששודר בטלויזיה הממלכתית. הוא הוסיף ואמר כי צבאו הפיל 2 מטוסי קרב רוסיים מעל שטח גיאורגיה. בנוסף הוא טוען כי 150 טנקים וכלי רכב משוריינים חצו את הגבול ופלשו לדרום אוסטיה.

סאקשווילי אמר עוד כי "כוחות הצבא הגיאורגי שיחררו חלקים נרחבים מעיר הבירה של חבל אוסטיה". סוכנויות הידיעות הרוסיות מדווחות כי שלושה חיילים רוסיים, שהיו מוצבים באוסטיה, כחלק מכוח לשמירת השלום, נהרגו בהפגזה של הצבא הגיאורגי.

ראש ממשלת רוסיה, והאיש החזק במדינה, ולדימיר פוטין כבר הודיע כי "התוקפנות של גיאורגיה, תגרור אחריה תגובה רוסית". נשיא רוסיה, דימיטרי מדבדב הכריז כי "אנו נגן על אזרחינו ואם דמן יישפך - זו תהיה אחריות ממשלת גיאורגיה". 90% מתושבי דרום אוסטיה מחזיקים גם בדרכון רוסי.

הבית הלבן ודובר של האו"ם קראו לשני הצדדים לחדשות מיידית מהלחימה ולהתיישב לשיחות ישירות על הפסקת אש.

דרום אוסטיה ואבחזיה, הם שני מחוזות מורדים, שנפרדו מגאורגיה במהלך מלחמת אזרחים שהתנהלה בתחילת העשור הקודם. מאז, נמצאים בשני המחוזות משקיפים רוסיים. גאורגיה ודרום אוסטיה האשימו כל אחד את השני באחריות להסלמה באלימות.

חברות מועצת הביטחון של האו"ם לא הצליחו להעביר הלילה בדיון חרום במועצה, החלטה הקוראת לצבא הגאורגי ולכוחות המורדים לחדול מהלחימה לאלתר. ההחלטה, שנוסחה על ידי רוסיה, התומכת בעצמאות דרום אוסטיה, לא הייתה מקובלת על הגיאורגיים, הנתמכים על ידי ארה"ב ומדינות אירופה.